Muhabbet kuşlarında çiftleşme

'Eğitim Merkezi' forumunda HazaN tarafından 29 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. Muhabbet kuşları nasıl çiftleşir, Muhabbet kuşu döllenme, Muhabbet kuşu hakkında bilgi

  Döllenmemiş yumurtalar nedeni ile sorumluluğu kuşlarımızda aramadan önce bireysel koşulların da incelenmesi gerekmektedir. Döllenmeme / dölleyememe ile kısırlık konularını da birbirinden ayırt etmek son derece önemlidir.

  Bu yüzden, yumurtalardan yavru çıkmaması konusundaki başarısızlığı aşağıdaki koşulların dikkate alınmasından sonra değerlendirmemiz gerekmektedir:

  *Dişi ve erkeğin yaşları üreme için çok mu küçük?

  Erkekler ve dişilerin en az 8. aylarından sonra maksimum verimli oldukları dönem başlamış kabul edilebilir.

  *Dişinin üremesi için çok mu geç?

  Bu konuda genelleme yapılabilecek yaş limit yoktur. Ortalama 6 yaşlarında doğurganlıklarını kaybettikleri düşünülebilir. Ayrıca yaşlı dişiler için üremek, çok stresli bir durumdur. Bireysel durumlarda pek çok yaşlı çift başarılı kuluçka dönemleri geçirebilirler ancak bu durum oldukça istisnadır.

  *Tüyler mi dölleniyor?

  Bazı kuşlarda kloakal bölgedeki uzun, gür tüyler döllemeyi engellemektedir. Anatomik yapıları gereği (kütüphanemizden inceleyiniz) bu durum her iki cins için de geçerlidir. Böyle bir sorundan şüphelenildiği takdirde, tırnak makası veya ucu sivri olmayan bir makasla ÇOK DİKKATLİ şekilde dışkılık çevresindeki bu tüyler kesilebilir. Yüksek derecede vaskülarize (kan damarları yoğunluğu) bir bölge olması yüzünden herhangi bir hata nedeniyle kanamaya neden olunursa birkaç dakika ölüme yol açılır. Kendinize güvenmiyorsanız mutlaka deneyimli üretici veya hekimden yardım isteyiniz.

  *Çiftleşilen tünek sağlam mı, sıkıca kavranabiliyor mu?

  Çiftleşme hareketi sırasında dişi kuş, tüneğe sıkıca tutunamıyorsa sallanma nedeniyle spermlerin görev yapamamasına yol açılır. Dişi dengesini kaybeder, sallanır, düşer, erkeğin sıkıca kavraması ve kloakal bölgeleri buluşturması olanaksızlaşır. Bu durum sürekli halde ise yumurtalar döllenemez. Tüneklerin uygun pozisyonda (tellerden uzak, sıkıca tutturulmuş vs.) olduklarını kontrol ediniz.