Muhabbet kuşları tüy dökme dönemleri

'Eğitim Merkezi' forumunda Yasemin tarafından 24 Aralık 2013 tarihinde açılan konu


 1. Muhabbet kuşları tüy dökme dönemleri hakkında bilgi


  Muhabbet kuşlarında tüy dökmesi geciktiğinde kısa sürede boynunun etrafındaki tüylerin azaldığı farkedilebilir.

  Ayrıca normal bir tüy dökümü gibi olduğundan fark edilmesi güç olabilir.Yeni tüyler teleklere ve örtü tüylerine yapışık olurlar. Genel olarak tüy dökümü gecikmiş muhabbet kuşlarının tüyleri donuk, küt ve dağınık bir yapıdadır.Çok farklı etkenler muhabbet kuşlarında tüy dökmesinin gecikmeisne neden olabilirler.

  Normal tüy dökümü bir muhabbet kuşunun yaşamında doğal bir süreçtir. Yavruların, genç muhabbet kuşları olarak tanınmalarını sağlayan özel tüyleri vardır. İlk tüyleri için karakteristik biçim, ilk tüy dökümünden sonra alın dahil bütün başın beyaz veya sarı renkte doldurulacak olan kısmının siyah çizgilerle donanmış olmasıdır. Yavrular, bu ilk tüy dökümü boyunca tamamen tüy değiştirirerek, erişkin muhabbet kuşlarına benzemelerini sağlayacak tüylere sahip olmaktadırlar.

  Genellikle ilk tüy değişimi, yaşamının üçüncünün ve yedinci ayları arasında yer alır ama her kuş için ayrı tüy dökümü gerçekleştiğinden başlangıcı kesin olarak belirlenemez.

  Düzenli tüy dökümü, büyük ve küçük tüylerin(kanat, kuyruk, gövde) doğal olarak dökülmesi şeklinde karakteristik şekil gösterir. Tüy döken kuşlar , bu sırada uçma yeteneklerini kaybetmezler.

  Tüy dökme sırasında kuşlar, genelde yaptıklarını yapmazlar ve daha az aktif olurlar.