Müge Anlı Sevgi izi Nedir?

'Teknoloji Haberleri' forumunda Züleyha tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Züleyha

  Züleyha Site Yetkilisi


  Müge Anlı Sevgi izi Nedir?

  [​IMG]


  Yaklaşık 10 yıldır ATV ekranlarında seyirciyle buluşan Müge Anlı yeni bir girişime öncülük etti. Adına “sevgi izi” dediği bu yeni kampanya ile engelli kimselerin, düşkün yaşlıların, hafıza problemi olanların kaybolmaması ve yakınlarının onları aramak zorunda kalmamasını amaçlayan Müge Anlı kendisi de kampanyaya bir dövme yaptırarak dahil oldu.

  Müge Anlı Sevgi İzi Nedir?
  Bugüne kadar programında pek çok kayıp bulan, olaylara çözüm arayan Müge Anlı geçtiğimiz hafta toplumun derin bir yarasına daha parmak basarak sorunun halledilmesi için bir adım attı. Sevgi izinin ne olduğunu hemen açıklamaya çalışalım. Gün geçmiyor ki insanlar bir yakınını kaybetmesin. Özellikle engelli kimselerin kaybolması, aranması ve bulunması günler sürebiliyor hatta çoğu bulunamıyorlar bile. Böylesi acı bir gerçekle nasıl mücadele edilir diye düşünen Müge Anlı, çareyi kaybolma riski taşıyan kimselerin sol bileğine bir dövme yaptırmakta buldu. Bu dövmenin adına da “Sevgi İzi” dedi.

  Toplumumuzda dövmeye soğuk bakıldığı bilinen bir gerçek ancak burada amacın hoş bir görüntü sergilemek olmadığını dile getiren Müge Anlı bunun sadece bulunan ve kendini ifade etmekte zorlanan kimselerin biran önce aileleri ile buluşturmak için gerekli olduğunu üzerine basa basa belirtiyor.

  Sistem şu şekilde işliyor; Türkiye genelinde kaybolma riski taşıyan kimselerin yakınları ilk önce http://benibuldular.com/ adresine giriş yapıyor ve “Sevgi İzi Kayıt Formu” nu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra kendilerine verilen numaranın ya resmini çekiyor ya da çıktısını alarak kendilerine en yakın anlaşmalı dövmeciye giderek bu belgeyi kendilerine gösteriyor. ihtiyaç sahibine kampanyaya dahil olan uzman kişilerce sistemin verdiği numara (sol bilek üzerine) sevgi izi olarak yazılıyor.

  İlerde olurda bir gün dövme yaptırdığınız yakınınızı kaybetme riskiyle karşı karşıya gelirseniz yapmanız gereken http://benibuldular.com/adresine girip “Kayıp Başvurusu” yapmak. Ya da bir gün kayıp olduğunu düşündüğünüz bir kimseyi bulursanız hemen sol bileğindeki sevgi izine göre yine aynı adrese girip bulduğunuz kişi için yetkililerle iletişime geçebiliyorsunuz.

  Peki neden dövme? Bunun cevabı ise oldukça basit. Bilezik, kolye gibi çıkarılabilir eşyaların kaybolma, düşme gibi risklerinin yanında kişinin bilinçsizce bu takıları çıkarma ihtimali bulunuyor. Ancak küçücük bir sevgi izini çıkarma ya da kaybetme gibi bir risk bulunmuyor.