Mudanya Antlaşması hakkında bilgi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 10 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Mudanya Ateşkes Antlaşmasını bulabilirmisiniz?

  Cevap: Mudanya Antlaşması hakkında bilgi

  Mudanya Mütarekesi Mudanya antlaşması, Kurtuluş Savaşının sonunda imzalanan ateşkes anlaşmasıdır.14 maddelik Mudanya Mütarekesi'nin en önemli hükümleri şunlardır:

  Mütareke imzalandıktan üç gün sonra, 14/15 Ekim gecesi yürürlüğe girecektir.

  Türk ve Yunan kuvvetleri arasındaki silahlı çatışma sona erecektir.

  Yunanlılar Doğu Trakyayı 15 gün içerisinde boşaltacaklar ve bölge, İtilaf Devletleri aracılığıyla 30 gün içerisinde Türk yönetimine devredilecektir.

  Barış antlaşması imzalanıncaya kadar Türk ordusu Trakyaya geçemeyecektir. Buna karşılık iç güvenlikle ilgili olarak sayısı 8000i aşmayacak bir jandarma kuvveti gönderilebilecektir.

  Barış antlaşmasının imzalanmasına kadar Meriçin batı sahili (yani Batı Trakya) ve Karaağaç İtilaf Devletlerinin işgali altında kalacak ve Türk kuvvetleri Çanakkale Boğazı ve İzmitte belirlenen çizgiyi geçemeyeceklerdir.

  Mütarekeyi kabul etmek istemeyen ve imzalamaktan kaçınan Yunan hükümeti aradığı desteği bulamamış ve sonuçta14 Ekimde Mudanya Mütarekesi'ni imzalamak zorunda kalmıştır. Bu arada TBMM, Doğu Trakyanın teslim alınması ve burada bir Türk yönetiminin kurulmasıyla ilgili olarak Refet Paşayı görevlendirmiştir. Refet Paşa 19 Ekim 1922de TBMM temsilcisi olarak İstanbula girmiş ve halkın büyük bir coşkusuyla karşılanmıştır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Şub 2017