Mübarek Günlerde Ölmek

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Belinay tarafından 11 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. Mübarek Günlerde Ölen İnsanların Ahıreti örneğin mübarek günlerde ölmenin fazileti nedir

  Cevap: Mübarek Günlerde Ölmek

  Başta cuma günü ve gecesi olmak üzere, Kadir Gecesi gibi diğer gün ve gecelerde vefat edenlere Cenab-ı Hak o vakitlerin hürmetine ayrı bir muameleye tabi tutacaktır. Mübarek gün ve gecelerde yapılan amel ve ibadetlerin sevabı, diğer günlere göre daha fazla olacağı gibi, o vakitlerde ölen müminler de ayrıca Cenab-ı Hakkın af ve mağfiretine nail olurlar.

  Meselâ hadislerde Kadir Gecesinde Cenab-ı Hakkın, Benîkelb kabilesinin koyunlarının sayısınca mümini affedeceği bildirmektedir ki, şayet o mümin böyle bir gecede, ölmeden önce Cenab-ı Hakkın affına mazhar olmuşsa, haliyle bu nimetten faydalanacak ve kurtulacaktır.

  Bir insanın yaşantısı, onun inancını, amelini ve şahsiyetini gösteren bir ayna gibidir. Tanımadığımız bir insanla biraz konuştuktan, beraber yolculuk ettikten veya bir alışverişte bulunduktan sonra onun hakkında belli bir hükme varırız; iyi veya kötü adam deriz. Fakat bir insanın hem iyi taraflarını, hem kötü taraflarını biliyorsak, onun hakkında karar verme hususunda da ölçümüz bellidir. İyi yönleri kötü yönlerinden fazla ise iyi: kötü yönleri iyi yönlerinden fazla ise kötüdür. Başka bir ifade ile, bir insanın iyilik ve kötülüğü Allaha olan kuluğu ile ölçülür. Bir insan inandığı gibi yaşıyor, kulluk vazifelerini yerine getirmeye gayret ediyorsa, o insan Allah katında iyidir ve makbul bir kuldur. Fakat imanı olduğu halde, İslâma uymayan hal ve hareketleri varsa bu insan günahkâr insandır.
   


Similar Threads: Mübarek Günlerde
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım Bu taşları koruyan mübarek olsun kemiklerimi alan lanet olsun sözü kime aittir 20 Nisan 2012
Sorun Cevaplayalım Şaban ayının 15. gecesi olan mübarek gece 13 Şubat 2012
Sorun Cevaplayalım Müslümanlar için cuma gününün diğer günlerden farkı nedir 10 Ekim 2012