MSM nedir, ne işe yarar, nasıl temin ederiz?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 22 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. MSM nedir, ne işe yarar, nasıl temin ederiz?
  Yağlı saçlar için, 3 günde bir kullandığım konazol'a ek olarak, tresan mı tricomin mi tavsiye edersiniz? veya başka şampuan?

  MSM, metil-sulfonil-metan’ın kısaltılmışıdır. DMSO adlı, aslında bir tür sülfür olan maddeden üretilir. Sülfür, vücudun cilt sağlığını geliştirmek gibi belli fonksiyonları yerine getirebilmesi için gereksinim duyduğu bir maddedir. MSM en yüksek biyoyararlanıma sahip organik sülfür kaynağıdır. Eklemlere, kıkırdaklara ve saç gibi katılgan dokulara sülfür girişini destekleyerek bağ doku elastikiyetinin devamlılığına yardımcı olur.
  MSM Faydaları

  MSM doğada bulunan bir sülfür bileşiği olup antioksidan, antienflamatuvar ve analjezik özelliklere sahip olduğu bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Metil-sulfonil-metan; yani MSM, artrit sorunu olan kişiler için yardımcı bir sülfür kaynağıdır. Eklemleri koruyan bağ dokuları sülfür yardımıyla oluşur. Bitkisel gıdalarla yapılan diyetler yeterli sülfür alımını sağlayabilir; ama sadece kişi hemen her gün sadece lahana, brokoli, brüksel lahanası gibi “gaz yapan” sebzeleri yerse… İşin özüne bakılırsa, bazı kişiler yüksek oranda sülfür taşıyan sebzelere genellikle katlanamazlar. Ancak, MSM gerekli olan sülfürü uygun bir takviyenin alınmasıyla sağlayabilir. Esnekliği yenilemek için glukosamin ve kondroitin, ağrı tedavisinde ise MSM alımı öneriliyor. Ağrıdan kurtulmak, MSM’in en büyük yararlarından birisidir. Glukozamin ile birlikte alımı ağrıyı daha etkili biçimde hafifletir. Fiziksel fonksiyonları desteklediği ve günlük aktivitede anlamlı bir iyileşme sağladığı gösterilmiştir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Tem 2014