MP3 İndirmede Ceza

'Haberler' forumunda Scully tarafından 24 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu


 1. MP3 İndirmede Ceza Dönemi Başladı

  [​IMG]

  Limewire üzerinden mp3 aktarımı yapan ve bilgisayarına kaydeden 120 kişi Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından
  gözaltına alındı. P2P (kişiden kişiye) dosya aktarımını sağlayan Limewire, Emule, Bittorent gibi yazılımlar artık bilgisayarlarımızda ciddi bir tehtid mi oluşturuyor? Bu kullanıcılar nasıl bulundu, nasıl tespit edildi?


  MÜ-YAP ŞİKAYETÇİ OLDU

  Soruşturma, MÜ-YAP’ın (Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği), telif hakkına sahip olduğu müzik parçalarının internet üzerinde dağıtımının yapıldığını söyleyerek şikayetçi olması üzerine açıldı.

  Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından başlatılan soruşturmada, internet kullanıcılarının “LimeWire” isimli programı kullanarak korsan müzik indirdikleri ve yine bu parçaları başkalarının alabilmeleri için kullanıma açtıkları tespit edildi.

  112 KİŞİ GÖZALTINDA

  Polis tarafından IP numaralarından önce bağlantı için kullandıkları telefon numaraları daha sonra da adresleri belirlenen korsan müzik dinleyen 112 kişi emniyette gözaltına alındı.

  Savcılık kararı ile bu kişilerin bilgisayarlarına incelenmek üzere el kondu. İfadeleri alınan korsan müzik dinleyicilerinin yaptıklarının suç olduğunu bilmediklerini söyledikleri belirtildi. Bilgisayarında korsan müzik parçaları bulunan A.K. (27) ifadesinde, “Birkaç kez sitelerden şarkı indirmiştim. Ancak bunların kullanıma açıldığından ve başkalarının bilgisayarıma girmesine izin verdiğimden haberim yoktu” dedi.


    2. Bilgilendirme için teşekkürler Scully bu tarz programları bilgisayarlarımızdan temizlesek iyi olacak sanırım
  birde durup dururken mahkemelerde sürünmeyelim dimi :f106:
    3. P2P Türü programlar yasal programlar diye biliyorum
  Saçma sapan yasaklarda üstümüze yok yani he.
  Bilgiler için teşekkür.
    4. Bilgi için teşekkürler Sculy. Dikkatli olmamız lazım.