MP3 devri bitecek mi?

'Teknoloji Haberleri' forumunda Pardus tarafından 7 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu


 1. Müzik sektörü MP3'e yönelince Apple'dan korkutan bir adım geldi..  Müzik özellikle MP3 formatına taşındıktan sonra, endüstride büyük bir korku başlamıştı. Dijital formatların ve internetin müzik piyasasına onarılamaz zararlar vereceği endişesi baş göstermişti. Fakat korkulan olmadı. Yeniliklere açık olan firmalar dijital müziği sürekli desteklediler ve ileri gitmesine yardımcı oldular. Bu firmalardan biri de Apple.

  Apple yeni müzik formatı Cocktail ile müziği değil ama MP3'ü tarihe gömmeye hazırlanıyor. Apple'ın yeni dijital müzik formatı Cocktail, sadece ses dosyaları için yeni bir sıkıştırma formatı değil. Müzik dosyasının yanı sıra albüm kapağı, fotoğraflar, şarkı sözleri ve hatta videoları bir arada taşımayı hedefliyor. Apple, MP3 veya CD yerine Cocktail'i tercih eden müzik severlerin daha fazla içeriğe kolaylıkla ulaşmasını istiyor. Henüz hangi cihazların bu yeni formatı destekleyeceği kesin değil ama iPod ve iPhone'un destekleyeceği kesin.

  Bu gelişmiş müzik formatının, internet üzerinden satılan parçaların fiyatını biraz daha arttıracağını bu sayede gelirlerin artacağı, fakat müzik severlerin Cocktail'in gelişmiş özellikleri sayesinde bundan rahatsız olmayacağı düşünülüyor.
  haber3
   


 2. Ege

  Ege


  Cevap: MP3 devri bitecek mi?

  Tşk...