Mozilla Firefox Özellikleri

'Teknik Yardım' forumunda Masal tarafından 16 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Mozilla Firefox Özellikleri Nelerdir
  Bütünleşik Web Araması

  Konum çubuğunuzun hemen sağında yer alan arama kutusuyla web'de arama yapmak çok kolay. Tercih ettiğiniz arama motorunu seçin ve aranacak terimleri kutuya yazın. Daha fazla alana ihtiyacınız varsa kutu genişliğini de artırabilirsiniz.


  Yazım Denetimi


  Dahili yazım denetçisi web sayfalarında doğrudan çalışır ve yazdığınız blog yazılarını ya da e-postaları denetler. Artık yazım hataları için endişelenmenize gerek yok. (Henüz Türkçe için mevcut değildir.)  Araç Çubuğunu Küçültün


  Her ne kadar günümüzde geniş ekran monitörlerin fiyatları düşse ve kullanıcılar arasında yaygınlaşmış olsa da, küçük ekranlarla yetinmek durumunda kalan kullanıcıların sayısı da hiç azımsanacak gibi değil. Bu anlamda oldukça basit bir yöntemle Firefox’un araç çubuğunu minimize edebilir; böylece web sitelerini görüntülemek için daha fazla alanan sahip olabilirsiniz.

  Akıllı Bookmark’ları Kullanın


  Birçok kullanıcı, sık ziyaret ettiği web sitelerini gelişigüzel bookmark listesine ekler. Ancak zamanla bu bookmark listesi iyice karman çorman bir hale gelir ve kullanıcılar aradıklarını pek kolay bulamazlar.

  Firefox’ta kullanılabilecek bir fonksiyon sayesinde, en çok ziyaret ettiğiniz 10 ya da 20 web sitesini ufak bir ayarla kolayca belirleyebilmeniz mümkün. Böylece sıkça ziyaret ettiğiniz web sitelerini tek tek bookmark’a eklemenize gerek kalmaz.


  Sekmelerinizi Türetin


  Firefox’un en beğenilen ve bugün için birçok web tarayıcısının kullandığı sekme fonksiyonu, kullanıcıların ayrı pencere açmadan tek bir pencerede birden fazla web sitesine girebilmesine olanak sağlar.

  İki sekme açıkken bu sekmeler arasında kolayca gidebileceğiniz gibi, sekmelerin yerini de farenin sol tuşuna tıklayarak ’sürükle-bırak’ yöntemiyle taşıyabilmeniz mümkün. Bunun yanı sıra aynı sekmenin bir kopyasını oluşturmak için ise parmağınızı CTRL tuşuna basılı tutarken demin bahsettiğimiz aynı işlemi bir kez daha gerçekleştirin.

  Göreceğiniz üzere, bu sefer tıkladığınız sekmeyi taşımamış, sadece kopyalamış oluyorsunuz.

  Sekmeyi Kapat Özelliğini Kaldırma ya da Değiştirme

  Bilindiği gibi Firefox’taki sekmeleri kapatmak için ilgili sekmenin üzerine gelip aynen diğer Windows pencerelerinde olduğu gibi ’X’ işaretine tıklamanız yeterli. Ancak dilerseniz bu butonu kaldırabilmeniz mümkün.

  Bunun için öncelikle adres çubuğuna ’about:config’ yazın ve uyarı ekranını geçtikten sonra Filtre kısmına tırnak olmaksızın ’browser.tabs.closeButtons’ parametresini girin. Listede bu parametreyi gördükten sonra çift tıklayın. Bu adımdan sonra sizden bir sayı değeri girmeniz istenecektir.

  Awesome Bar’ın İşlevini Değiştirme

  Mozilla’nın Firefox 3 ile birlikte kullanıcılarına sunduğu Awesome Bar fonksiyonu, bilindiği üzere adres çubuğuna girilen harflere bağlı olarak yazılımın bu harflerle yakınlık kurduğu web sitelerini önermesi şeklinde çalışıyor. Ancak istenirse Awesome Bar’ın işlevinin yönü de değiştirebiliyor.


  Kapatılan Sekmeleri ve Pencereleri Yeniden Açma

  Bir sekmeyi veya pencereyi yanlışlıkla kapatırsanız, tek bir tıklamayla yeniden açabilirsiniz. Geçmiş menüsünden "Yeni kapatılan sekmeler" veya "Yeni kapatılan pencereler"e girip, yeniden açmak istediğiniz sekme veya pencereyi seçmeniz yeterli.


  Sekmelerinizi Panorama ile Düzenleyin

  Açık sekmeleriniz çok mu fazla? Tarayıcınızı sekme kalabalığından kurtarın! Panorama, sekmelerinizi sürükleyip bırakarak yönetilebilir gruplara ayırmanıza olanak tanır. Grupları organize edebilir, isimlendirebilir ve görsel bir şekilde sıralayabilirsiniz. Panorama'yı kullanmaya başlamak için, Gezinti Araç Çubuğu'nuzu özelleştirirken Sekme grupları simgesini seçin veya herhangi bir sekmeye sağ tıklayıp Gruba taşı'yı seçin.


  Kolay Kaydırma


  En sevdiğiniz 20 sayfayı aynı anda açık tutmak hoşunuza mı gidiyor? Bu yeni özellik, sekmeler arasında kolayca gezinmenizi sağlayarak tüm sekmeleri görmenizi ve istediğinize çabucak ulaşmanızı kolaylaştıracak.
   


Similar Threads: Mozilla Firefox
Forum Başlık Tarih
Teknik Yardım Mozilla Firefox da araçlar nerde 21 Mayıs 2013
Teknik Yardım Mozilla Firefox da reklam engelleme 14 Mayıs 2013
Teknik Yardım Mozilla Firefox Güncelleme Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım 19 Şubat 2013
Teknik Yardım V9 Kaldırma Chrome, Firefox, Mozilla, Explorer 27 Aralık 2012
Teknik Yardım Mozilla Firefox Geçmiş Nerede 19 Eylül 2012