Mozartın Kısaca Hayatı

'Biyografi' forumunda Aderito tarafından 12 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Mozartın Hayatı kısaca


  Mozart 1756 senesinde Salzburgda doğdu, 1791 yılında Viyanada öldü. Babası Salzburg başpiskoposluğu orkestrasında keman çalan ve birçok bestesi bulunan bir müzikçiydi. Mozart daha 3 yaşında iken kız kardeşi Maria Anna Nannerlin çaldığı klavsen parçalarını öğrenip kendi kendine çalmaya başlayınca babası ondaki dehayı farketti.

  Mozart ın iyi bir müzisyen olmak için doğuştan gelen olağanüstü özellikleri vardı. Kulağı o denli hassastı ki bir kemanın, notanın sekizde biri kadar akort düşüklüğünü farkedebilirdi. Aşırı gürültülü ve çirkin seslere karşı tepkisi ise baygınlık geçirebilecek kadar şiddetlenebiliyordu.

  İlerleyen tarihlerde Mozart ın müzik dışında aritmetik ve resime karşı da yeteneği olduğu ortaya çıkıyordu. Bu harika çocuğa karşı ilginin artması üzerine babası çocuklarının sayesinde para ve şöhret kazanabilmek için oğlunu ve kızını da alarak Avrupa şehirlerini dolaşmaya ve konserler vermeye başladı.Mozart klavsenin dışında keman ve org çalmasındaki ustalığı ile, herşeyden önemlisi de doğaçlama çalması ile izleyenlerini hayrete düşürüyordu. 5 yaşında manuet, 7 yaşında konçerto, 8 yaşında ise senfoni besteledi.

  [​IMG]

  Mozart ın babası ve kızkardeşi ile dolaştığı Avrupa turnesinde krallar ve kraliçelerin önünde çaldı.Her seferinde yeni bir eser ile ortaya çıkan Mozart ı dinleyebilmek için soylular birbiri ile yarıştılar. Çağdaşı ünlü ressamlar Mozart ailesinin portre ve resimlerini yaptılar.

  Mozart yaşamdaki küçük zevklerden tad alırdı, ümitsizliğe kapılmak hiçbirzaman harcı değildi. İnsanlarla beraber olmaktan, bilardo oynamaktan, dans etmekten ve Türk kahvesi içmekten hoşlanırdı. Kısacık yaşamı onur ve şan yönünden parlak biçimde sürmesine rağmen maddi durumunu düzeltemedi. Hayatıı boyunca ekonomik sıkıntı çekti. Dersler vererek ve halk konserleriyle yetinerek hayatını kazanmaya çalıştı. Mozartın otuz altı yaşını doldurmadan vakitsiz ölümünde çocukluğunda geçirdiği ağır hastalıkların ve yapılan yıpratıcı yolculukların etkisinin büyük olduğu kabul edilmektedir.

  [​IMG]

  Cenazesi bile yoksullara uygulanan yöntemlerle kaldırıldı, hatta mezarının nerede olduğu bilinmemektedir.
   


Similar Threads: Mozartın Kısaca
Forum Başlık Tarih
Biyografi Udi Nevres Bey Hayatı ve Eserleri Kısaca 17 Haziran 2017
Biyografi Zeki Velidi Togan Kimdir? Kısaca Hayatı. 14 Haziran 2017
Biyografi Aziz Ogan Kimdir? Çalışma Hayatı Kısaca 3 Haziran 2017
Biyografi Raoul Salan Fransız General Dönemi Hakkında Kısaca Bilgi 1 Haziran 2017
Biyografi Safiyüddin Abdülmümin Urmevi kısaca Hayatı 19 Mayıs 2017