Mozaik Nedir?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 8 Şubat 2009 tarihinde açılan konu


 1. Mozaik kelime anlamı

  yan yana yerleştirilmiş veya yapıştırılmış küçük, muhtelif renklerde cam veya taş parçalarının bütünlendiği bir resim,bir tasvirdir.
  Akdeniz çevresindeki halklar tarafından icat edilmiş bir sanat koludur ve M. Ö. 300 ile 31 yılları arasındaki dönemde gelişip yaygınlaşmıştır. Roma devrinde, ya da Hıristiyanlığın ilk beş yüz yılında, mozaik sanatı gerçek anlamıyla değer taşıyan bir güzellik ve çeşitlilik kazanmıştı.

  Suriye’den İspanya’ya, Afrika’dan İngiltere’ye kadar her bölgede yaygınlaşmıştı. Bütün dünyanın hayran kaldığı en değerli mozaik çalışmaları, Roma, Ravenna ve Selanik’teki kutsal yapıların duvarlarında ve tavanlarındadır.Hıristiyanlık öncesi devir mozaikleri,daha ziyade yer zeminindeki kaplamalar niteliğindeydi.

    2. ßende TV de KANlı Yerleri Kapıyan Sey SAndım:D:D
    3. O nee Romantiq biraz açıklarmısın o nasıl oluyor:)))
    4. harika bir bilgilendrime yaren:f118::f63:
    5. ben açıklayayım hani böle:f20: ..mesela adam öldürürler yarası çok derindir insanlar etkilenmesin die bulanık gösterirler ya yada sigara içerlerken kapatırlar sanki sigara içtiği belli olmuo da :f30:
    6. çok güzel paylaşım teşekkürler yarencim :f196:
    7. çok tşk ederm mozaik ile ilgili tek olarak mozaik kek var sanrdm. ama birşey daha öğrenmiş oldm. tekrar çok tşk edrm. :)
    8. of çok tşklr yha adminim cnm bbm
    9. aferim çok güzel bilgi tşkler
    10. Teşekkürler Resim Dersinde Çok İşe Yarayacak :)
    11. bence mozaik sanatı bir insanın resmini taş yerleştirmiş şeylerdir.kısacası bir sanattır
    12. teşekkürler mozaik nedir bilmiyodum
    13. Restorasyon nedir?
  Bir sanat yapıtını ya da insanlık tarihine tanıklık eden herhangi bir nesneyi korumak ve gereğinde, olabildiğince ilk durumuna getirmek amacıyla, bu yapıtı, bu nesneyi sağlamlaştırmaya ve bunların yıpranma sürecini durdurmaya yönelik işlemlerin tümü.


  Konservasyon Nedir ?
  Konservasyon objelerin maddesel ve teknolojik özelikleri kadar yapısını ve taşıdığı dekoratif öğelere özgün niteliklerine bağlı kalarak korumak bozulmasına yol açan nedenleri ve etkenleri açığa çıkarmak en uygun ve en etkili koruma yöntem ve malzemelerini saplayarak bunları objelere uygulamak, fiziksel ve estetik bütünlüğü aslına bağlı kalarak sağladıktan sonra stabil haldeki objeyi sergileme veya depolama için hazırlanmaktadır.
    14. Bizim resimci bize ödev verdi. böyle bi şey şey yaptık. Sünger bob 'u kapladım 100 aldım...
    15. mozaik geometrik şekillerdir
    16. çok güzel site
    17. çok güzel biryer burası bura sayesinde ödevimi yaptım siz konuşun daha
    18. yan yana yerleştirilmiş veya yapıştırılmış küçük, muhtelif renklerde cam veya taş parçalarının bütünlendiği bir resim,bir tasvirdir.