Mouse Tutan Ellerdeki Hastalık

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 14 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Mouse tutan ellerde ve Kartal Tünel Senromu
  Bu hastalık mouse tutan elleri seviyor

  Ellerinizde ve bileklerinizde ağrı, hissizlik ya da uyuşukluk var mı? Bu yakınmalarınız özellikle geceleri sizi uyandıracak kadar şiddetleniyor mu? Eğer yanıtınız evet ise dikkatli olun, sizde genellikle klavye ve mouseu sık kullanan kişilerde sık görülen ve tedavi edilmezse günlük hayatı oldukça kısıtlayan karpal tünel sendromu olabilir.

  Karpal Tünel Sendromu, el parmaklarının hareket etmesi ve hissinin sağlanmasında büyük rol üstlenen ve median sinir olarak adlandırılan yapının sıkışması sonucu ortaya çıkan bir hastalık.

  Karpal Tünel Sendromu Nedir

  Karpal tünel, bilek düzeyinde bulunan median sinirin geçtiği bir kanal. Boyun bölgesinden çıkıp bileğe kadar uzanan median sinir elde birçok kasın uyarılmasını üstleniyor. İşte bu kanal boyunca median sinir çeşitli nedenlerden dolayı el bileğinde basıya uğrarsa, sinir sıkışmaları arasında en sık görülen Karpal Tünel Sendromu ortaya çıkıyor

  Karpal Tünel Sendromundan Korunmanın Püf Noktaları

  *Klavye ve Mouse kullanırken bileklerinizi uzun süre bükülü tutmayın,

  *Mouse kullanırken bileğinizi uzun süre basıya neden olacak şekilde masanın kenarında tutmayın,

  * Dirseğinizi veya ellerinizi yoracak şekilde sık sık ağır yük kaldırmayın. Elinizle çok fazla yük taşımayın.

  *Bağ, eklem ve kasları güçlü tutmak için düzenli olarak spor yapın.

  *Uzun süre hareketsiz kalmak bazı yapı değişikliklerine neden olarak sinirleri sıkıştırabiliyor. Bu nedenle hareketli bir yaşamı benimseyin.

  * Kanalın geçtiği yerde oluşan yağlar, zamanla kireçlenme ile sinirlerde bası oluşturabildiği için ideal kiloda kalmaya özen gösterin.