Motorlu Testerenin İcadı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Wish tarafından 22 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Motorlu Testereyi Kim İcat Etti
  Motorlu testere Ne Zaman İcat Edildi
  Motorlu Testereyi kim buldu
  Motorlu Testereyi İlk Kullanan Kimdir
  İcatlar ve Buluşlar Motorlu Testere


  [​IMG]

  1926 yılında Andreas Stihl tarafından icat edilen testere kereste üreticilerinin ve hızarların işlerini büyük ölçüde kolaylaştırdı.İlk üretilen bu testere elektrik ile çalışıyordu. 1 yıl sonrasında Emil Lerp tarafından benzinle çalışan farklı bir modeli geliştirildi. Testerenin ilk tanıtımı Almanyanın ormanlık bölgesi yoğun olan Thuringiada yapıldı. Lerp tanıtım yaptığı bu bölgede testerenin pazarlanması amacı ile Dolmar GmbH adlı şirketini kurdu ve ilk ürettiği testereye buluşu yaptığı dağın adını verdi.

  1929 yılında Stihlde benzinli testere üretimine başladı. aradan geçen süre benzin motorlarının gelişimi ile boyutlarının küçülmesini sağladı. 1950 yılına gelindiğinde ise ilk taşınabilir ve tek kişinin rahatlıkla kullanabileceği motorlu testereyi üretti.

  1997 yılında Charles Brathwaite isimli bir ormancı daha güvenli bir şekilde kesim yapabilmek için ormancı mengenesi isminde 3 ayaklı bir alet icat etti. Bu alet sayesinde kütükler 2 kol tarafından sıkılıyor ve boşta kalan kısmında rahat kesim olanağı sağlıyor.