Mostar Dergisi Mart 2012 Sayısı Çıktı

'Etüt Merkezi' forumunda Semerkand tarafından 5 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Mostar Dergisi, Mart 2012 Sayısı Çıktı
  Mart 2012 Mostar dergisi
  mostar dergisi


  Mostar'ın Mart 2012 tarihli 85. sayısında, uzun süredir ABD ve İsrail öncülüğündeki Batı ittifakının hedefi olan İran dosya konusu ediliyor

  Mostar'da İran tartışmaları

  Mostar'ın Mart 2012 tarihli 85. sayısında, rejimi ve nükleer çalışmaları nedeniyle uzun süredir ABD ve İsrail öncülüğündeki Batı ittifakının hedefi olan İran dosya konusu ediliyor.

  "Göz, Gez, Arpacık ve İran" başlıklı dosyada, Ali Şahin, dosyaya da adını veren yazısında ABD ve İsrail eksenli Batı ittifakı tarafından uzun yıllar önce hayata geçirilen ve Afganistan, Irak ve Libya'nın işgaliyle sonuçlanan bir güvenlik şeridi oluşturma stratejisinin son hedeflerinden birinin İran olduğunu dile getiriyor. Şahin, yazısında İran'ın kendisine yönelik kuşatma, zayıflatma ve etkisizleştirme operasyonlarına karşı izlediği savunma, reaksiyon ve misilleme politikaları eşliğinde bu mücadelenin bugünü ve geleceğine dair bir okuma sunuyor. Dosyaya "İran'ı anlamaya giriş ya da bir halkın onuruna saygı duymak" başlıklı yazısıyla katkı veren Taha Kılınç, İran'ın yakın tarihinde maruz kaldığı Batılı müdahalelerin İran toplumu üzerindeki etkisinden yola çıkarak, "İran halkının onuruna saygı duyulmaya başlandığında İran'la ilgili birçok sorunun da kendiliğinden çözüldüğünü göreceğiz" tespiti yaparak, İran'ın yakın tarihine yönelik önemli bir analize kapı aralıyor. Arap asıllı ABD'li analist Mohammed M. Aman, Mostar için kaleme aldığı "İran'a saldırmanın yapmacıklığı" isimli yazısında, Batılı ülkeleri İran'a saldırtmaya çalışan İsrail politikalarını deşifre ederken, dosyada Mark Perry imzasıyla yer alan "Yanıltma harekâtı" başlıklı çeviri makalede de ABD İstihbarat kuruluşu CIA raporlarına yansıyan ve perde arkasında ABD ile İsrail'i karşı karşıya getiren, İsrail'in İran'a yönelik istihbarat faaliyetleri gözler önüne seriliyor. Dosyaya "İran'da kazananlar ve kaybedenler" isimli makalesiyle katkı veren İran uzmanı Kaan Dilek ise İran yönetimindeki dini ve politik aktörlerin yanı sıra İran'ın geleceğini şekillendirmesi beklenen yeni politik aktörler de derinlemesine analizlerle ele alıyor. Dosyanın söyleşi konuğu ise Okan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı ve Avrasya Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Kibaroğlu. "İran nükleer tesislerini gizlemekten, Batı da önyargılardan vazgeçmeli" diyen Kibaroğlu, okur için oldukça zihin açıcı tespitler eşliğinde önemli bir İran okuması sunuyor.

  Mostar'ın bu ay bir diğer söyleşi konuğu Star gazetesi yazarı Nasuhi Güngör. "MİT Krizi, uluslararası sistemin dayatmalarına karşı koymamızın sonucudur" başlıklı söyleşide, MİT Krizi'nin nedenleri ve iç ve dış politikaya muhtemel etkileri üzerine çarpıcı yorumlar yer alıyor.

  Mostar'ın ana dosyası ve gündem söyleşinin dışında yer alan yazılar da hayli çarpıcı konular içeriyor. Hakan Çopur'un 1 Mart 2012 itibariyle uygulamaya konan Google'ın "yeni gizlilik politikası"nı eleştirdiği "GBG: Google (İmparatorluğu) Bizi Gözetliyor"; Hasan Hüseyin Öz'ün, insanlığın insan olmanın yöntemini kaybettiği günden bu yana yüz yüze kaldığı sıkıntıları ele aldığı "Köksüzlük"; Alper Çeker'in restorasyon adı altında dönüşüme uğratılarak aslından koparılan tarihi mekânları konu alan "Restorasyonun anlamı" ve Celil Civan'ın, kitapların içeriği, niteliği ve güzelliğini umursanmaksızın yalnızca kaç sattığına bakarak değerlendiren zihniyeti eleştiri konusu edindiği "Çok satıyorsa güzeldir" başlıklı yazıları dikkat çekiyor. Bunların dışında, derginin Gündemden, Görsel Hafıza, Türkiye, Tarih, Toplum, Düşünce, Kitap ve Sinema bölümlerinde yer alan yazılar da zengin içeriğiyle okurun ilgisini bekliyor...

  serhaber.com [İçten Haberler]

  Kaynak: Serhaber
  [​IMG]