Mor Domates Kansere İlaç

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 26 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu


 1. Kansere karşı etkili olabileceği düşünülen mor domates yetiştirildi..
  Norwich’teki John Innes Merkezi’nden bir ekip, mor domatesi, “antosiyanin” adlı bir antioksidan pigmenti açısından zengin aslanağzı çiçeğinin genlerini domatese aşılayarak elde etti.

  [​IMG]

  Nature Biotechnology adlı dergide yayımlanan araştırmada, bu domatesten yiyen farelerin daha uzun yaşadığı belirlendi. Kansere meyilli bir grup fareye mor domates, bir gruba normal domates verildi. Testlerde, mor domates yiyenlerin yaşam sürelerinin daha uzun olduğu görüldü.

  Böğürtlen, yabanmersini türünden meyvelerde çokça bulunan antosiyaninlerin kolon kanseri hücrelerinin büyümesinin yavaşlamasına yardım ettiği ortaya çıkmıştı. Bu maddenin bulunduğu sebze meyvelerin ayrıca kardiovasküler hastalıklarla yaşlanmanın getirdiği bazı hastalıklara karşı koruma sağladığı da düşünülüyor.


  [​IMG]

  John Innes’in ekibi, daha sık yenilen sebze ve meyvelerdeki sağlığa yararlı maddelerin seviyesini artırmak için araştırmalar yapıyor. Domateste de likopen ve flavonoidler gibi faydalı antioksidan maddeler bulunuyor.

  Merkezden Prof. Cathie Martin, çoğu insanın doktorların tavsiye ettiği gibi günde 5 porsiyon sebze meyve yemediğini hatırlatarak, ancak biyoetken unsurlar açısından zengin ve sık tüketilen sebze meyveler yetiştirilirse insanların yediklerinden daha çok fayda sağlayabileceklerini söyledi.
    2. Cevap: Mor Domates Kansere İlaç

  teşekkürler:f40:
   


Similar Threads: Domates Kansere
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Domatesin Yararları 3 Temmuz 2012
Sağlıklı Yaşam Domates Suyu Faydaları 24 Aralık 2011
Sağlıklı Yaşam Kurutulmuş Domates Faydaları 10 Kasım 2011
Sağlıklı Yaşam Diyet Peynirli Domates Sepeti Tarifi Resimli 25 Haziran 2011
Sağlıklı Yaşam Diyet Domatesli Puf Börek Tarifi Resimli 23 Haziran 2011