Soru Moment Kelimesi Orta Çağda Ne kadarlık bir süre dilimini ifade etmektedir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Habibe tarafından 1 Mar 2016 tarihinde açılan konu

  1. An olarak dilimize geçen moment kelimesi Orta Çağ'da Ne kadarlık bir süre dilimini ifade etmektedir

    Cevap: 1.5 Dakika


    Bugün anladığımız şekli ile ilk kurmalı saati 1500’lü yıllarda bir kilit ustası olan Alman Peter Henlien üretti. Peter Henlien ilk kurmalı saati üretene kadar mekanizmaları harekete geçiren ve sürekli çalışması gereken ağırlıklar kullanılıyordu. Bununla birlikte kurmalı saatlerin zamanla yayları gevşiyor ve zamanı doğru göstermiyordu. Kurmalı saatlerin sayesinde de taşınabilir saatlerin üretilmesinin önü açıldı.

    Alman ve Fransa yapımı saatlerin insanlar tarafından kullanılması ve piyasalarda dolaşımı 1550’li yıllara denk geliyor. İsviçre’li saat tasarımcılarının ortaya çıkışı ise 1575. Bu dönemde saat denince akla zamanı gösteren bir cihaz değil de daha çok bir aksesuar bir moda ürünü ve istediği zaman duran, istediği zaman çalışan tabiri caiz ise istediği gibi hata yapma hakkı bulunan bir zamazingo olarak bakılıyordu. Bununla birlikte daha eski dönemlerde kullanılan saatlere de ilgi gösterilmiyor.

    İlk sarkaçlı saatin üretimi: 1656. Sarkaçlı saati Galileo’nun çizimlerini gerçekleştirdiği ancak üretime dökemediği bir tasarım olduğu düşünülüyor. 1675’e geldiğimizde artık teknik de ilerlemişti artık saatler saatlerdeki sekmeler günde 1-2 dakika olarak ifade ediliyordu. İngiltere Kralı’nın saatini koymak için yeleğine cepler diktirdiği dönemde akrep ve yelkovan da saate ekleniyordu. Saatlerin kadranlarına dakikaları gösteren çizgilerin konulması da bu döneme rastlar.