Moliere Kimdir – Moliere Hayatı

'Biyografi' forumunda HazaN tarafından 4 Eylül 2010 tarihinde açılan konu


 1. Moliere biyografi
  moliere hayat hikayesi
  moliere eserleri

  [​IMG]

  Gerçek adı: Jean-Baptiste Poquelin, (1622 Paris-1673 Paris);Fransız oyun yazarı,yönetmen ve oyuncu.Klasik Fransız komedyasının kurucusu. 1636da College de Clermonta yazıldı,1641de okuldan ayrıldı,Bejart ailesinin de yer aldığı bir tiyatro topluluğuyla ilişki kurdu;1643'te babasının işi olarak sürdürdüğü saray döşemeciliğin-
  den ayrılarak Bejartlarla birlikte Illustra Theatreı kurdu,Orleans Dükünün koruması altında olmakla birlikte topluluk başarılı olamayınca borçlar yüzünden hapse atıldı;
  Charles Dufrensenin gezginci topluluğuna katıldı,Letourdi oyununu sahneledi;tüm Fransayı dolaştı,1650-53te tiyatroyla Lyonda kaldı;!653te Conti Prensinin özel tiyatro topluluğu oldular.

  Kral XIV. Louisnin kardeşinin koruması altında,1658de, eski Louvre d a Krala Corneillein Nicomedesini oynadı; ancak kendi yazdığı Le depit amourexadlı fars Kralın beğenisini kazandı;topluluğuyla Louvre yakınında Theatre du Petit Bourbona yerleşti; tiyatroyu Fiorellinin (Scaramouche) commedia dellarte topluluğuyla paylaştı; 1660da Kral önünde birkaç kez oyunlar oynadı; 1661de yeni Theatre du Palais-Royalde topluluğuyla oyunlar vermeye başladı,(arkadaşı Madeleine Bejartın Comte de Modeneden olan kızı) Armande Bejartla evlendi; Kral tarafından 1.000 livere para bağlandı; 1664te Kral,oğlunun vaftiz babası oldu; Kralın bağladığı para 7.000 livreye çıktı; drama kuramcısı Boileau, La Fontaine ve Racine ile dostluk kurdu; Tartuffe oyunu yüzünden Jansenitlerin öfkesini üstüne çekti,sağlığı bozuldu, Le malade imaginaire (Hastalık Hastası) oyununun oynanması sonrasında yaşamını yitirdi,törensiz gömüldü,yeri belli olmadı.Bir tiyatro adamı olarak oyunculuğu ve tiyatroyu çok yakından tanıyışı halk tiyatrosunun kaynakları olarak doğaçlamaya yönelişi,özellikle de yarattığı tiplerle commedia dellarte ve commedia eruditadan yararlanışı sonunda yeni Fransız komedyasını oluşturan Moliere, pastoral komedya, comedya balet ve Farslar da yazmışsa da,başlıcalıkla töre komedyası ile karakter komedyasının en iyi örneklerini vermiştir.

  Komedyanın görevi,genel olarak insanın,başlıcalıkla da çağımızın insanının kusurlarını göstermektir. diyen Moliere, (Tartuffee yazdığı önsözde de belirtti gibi) insanın doğası gereği bütün bu kusurlarının ve güçsüzlüklerinin ancak güldürmecenin gücüyle düzeltilebileceğini,onun için de hiçbir konunun yergisel bakış alanı dışında kalamayacağını vurgular.

  Bu anlamda toplumsal töreler ile onların temsilcisi olan toplumsal bireyleri ele alan Moliere,bireyler ile törelerin insancıllık ile gerçeklik karşısındaki konumlarını (komedyalarını) ortaya koymuş;kişileri eleştirirken topluma eleştiri getirmiş;yarattığı kişilerin (tiplerin) güçsüz yanlarını deştikçe,onların insancıl yanlarını ortaya çıkarmış;yaşamın gerçeklerine ters düşen davranışlarını alaya aldıkça,gerçeklerle uyuşan ahlakın öğreticiliğini yapmıştır.

  Molierein oyunları düz çizgilidir: Olaylar örgüsünün yavaş yavaş çözülüşü içinde bir öykü öbürünü izler. Yalın bir oyun dili kullanmış olan Moliere, ilkönce Alexandrine ölçüsüyle, sonra düzyazı diliyle yazmış; yeni-klasikçi beş perdelik oyun yapısı dışında tek ya da üç perdelik oyunlar kaleme almıştır. Ulaştığı evrensellikten dolayı Batı tiyatrosu üstünde çok geniş etki yapmış olan Molierein Türk tiyatrosunda özel bir yeri vardır.
   


Similar Threads: Moliere Kimdir
Forum Başlık Tarih
Biyografi Jean Baptiste Poquelin Moliere kimdir 14 Ocak 2012
Biyografi İlk tepkili uçağın mucidi Willy Messerschmitt kimdir? 17 Haziran 2017
Biyografi Zeki Velidi Togan Kimdir? Kısaca Hayatı. 14 Haziran 2017
Biyografi Aziz Ogan Kimdir? Çalışma Hayatı Kısaca 3 Haziran 2017
Biyografi Adolf Erik Baron Nordenskjöld kimdir? 1 Mayıs 2017