Moldavya’nın para birimi nedir

'Ülkeler' forumunda Bella tarafından 13 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Moldavyanın para birimi ,
  Moldavya Hakkında Kısa Bilgi,


  Moldovya veya resmî adıyla Moldova Cumhuriyeti, Doğu Avrupa'da yer alan Ukrayna ile Romanya arasında kalan bir ülkedir. Başkenti Kişinev'dir. 1991 yılında SSCB'nin dağılmasının ardından bağımsızlığını kazanmıştır. İçinden Prut ve Dinyester nehirleri geçmektedir. Dinyester nehrinin doğu kıyısını bir şerit halinde kapsayan bölgede tek taraflı bağımsızlığını ilan eden de-facto bir cumhuriyet olan Transdinyester bulunur.

  Moldovya, Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Bağımsız Devletler Topluluğu, Karadeniz Ekonomik İşbirliği ve diğer uluslararası organizasyonlara üyedir.

  İklimi : Moldova oldukça ılıman ve yağışlı bir kara iklimine sâhiptir. Kışları ılık yazları sıcak geçer. Ülkenin kuzey ve orta kısımları ormanlarla kaplıdır.

  Ekonomisi :Ülke ekonomisi tarıma ve gıdâ sanâyiine bağlıdır. Çalışan nüfûsun % 35i tarımda % 28i sanâyide geri kalan kısmı diğer işlerde çalışır. Verimli topraklarda bağcılık meyve ve sebzecilik yapılır. En önemli tarım ürünleri buğday mısır ayçiçeği şekerpancarı ve tütündür.

  Başkenti: Kişinev dir...
  Resmî dili: Moldovca dır..
  Kuruluşu: 27 Ağustos 1991
  Yüzölçümü: 33.700 km2
  Nüfusu: 4.394.000
  Para birimi : Moldova Leyi

  [​IMG]
  [​IMG]

  Moldovya Resimleri

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]