Mol Gebelik Üzüm Gebeliği

'Kadınların Dünyası' forumunda Aderito tarafından 16 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]


  Molar gebelik Üzüm gebeliği olarak da bilinir. rahim içinde gelişen ve kanserli olmayan bir tümördür. Döllenmiş yumurtanın içinde babadan gelen ekstra sperm varsa kromozomlar bölünür vede mol gebeliği oluşur. Mol gebeliği komplet ve kısmi mol olarak 2ye ayrılır. Komplet mol, kısmi mol gebeliğine göre daha sık görülür ve daha erken dönemlerde belirtilerini gösterir. Molar gebelik ciddi komplikasyonlar doğurabilir. Nadir de olsa kanser riski görülen bir türü mevcuttur ve erken tedavi gerektirir.

  Belirtileri şunlar;
  Molar gebelik ilk bakışta normal bir gebelik gibi görünebilir ama gebelik dönemi ilerledikçe bazı belirti ve bulgulara rastlanır:

  İlk trimesterde parlak kırmızı ya da koyu kahverengi vajinal kanamalar.
  Şiddetli bulantı ve kusma.
  Pelvik ağrı veya baskı.
  Hızlıca rahim büyümesi
  Yüksek kan basıncı
  Gebeliğin 20. haftasından sonra yüksek tansiyon
  Yumurtalık kistleri
  Anemi
  Aşırı aktif tiroit
  Nedenleri  Annenin yaşı 35den büyük ya da 20den daha küçükse molar gebelik olasılığı daha fazladır .
  Önceden yaşanan bir molar gebelik daha sonra tekrarlanmasına yol açabilir.
  Bazı etnik gruplardaki kadınların molar gebelik riskinin daha yüksek olduğu görülmektedir
  Komplikasyonlar
  Molar gebelik bitirildikten sonra, molar doku kalır ve büyümeye devam edebilir. Bu durumlara kalıcı gestasyonel trofoblastik hastalık (GTH) denir. Kalıcı GTH neredeyse her zaman başarıyla, en sık kemoterapi yöntemi ile tedavi edilebilir. Başka bir tedavi seçeneği ise, rahmin alınmasıdır.

  Nadiren , GTH koryokarsinom olarak bilinen bir kanser türü geliştirir ve bu kanser diğer organlara yayılır. Koryokarsinom genellikle bir ya da birden fazla kanser ilaçları ile tedavi edilir.

  Doktordan Randevu Almadan Önce:

  Karşılaştığınız herhangi bir belirtiyi bir yere yazın. İlk ne zaman başladığını ve zaman içinde nasıl değişiklik gösterdiğini dahil.
  Son adet döneminin tarihini bir kenara not edin tabi hatırlıyorsanız
  Önemli kişisel bilgilerinizi bir yere yazın. Tedavi olduğunuz herhangi bir başka tıbbi durum ya da müdahale dahil olmak üzere.
  Tüm kullandığınız ilaçların bir listesini yapın. Bunun yanı sıra aldığınız herhangi bir vitamin veya takviye varsa onları da listeye dahil edin.
  Randevuya sizinle birlikte bir arkadaşınız da gelmesi, destek vermesi veya duygusal anlamda yanınızda olması daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.
  Doktora soracağınız soruları önceden bir yere yazın.
  Önceden bir soru listesi hazırlamak doktorunuz ile zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Molar gebelik için sormanız gereken bazı temel sorular şunlardır:

  Nasıl testler gerekiyor?
  Şimdi ne yapılması gerekiyor?
  Ne tür bir tedavi yaklaşımını tavsiye ediyorsunuz?
  Herhangi bir kısıtlama yapmak zorunda mıyım?
  Başarılı bir hamilelik için şansım nedir?
  Tekrar hamile kalmayı denemeden önce ne kadar süre beklemek gerekir?
  Bu durum ileride kanser riskini artırır mı?
  Doktorunuza sormak için hazırladığınız soruların yanı sıra, anlamadığınız herhangi bir durumu sormak için tereddüt etmeyin.
  Doktorunuz tarafından muhtemelen fiziksel bir muayene gerçekleştirecektir. Bunun yanı sıra bir kan testi ve ultrason da dahil olmak üzere bir takım testler yapılacaktır.
    2. Cevap: Mol Gebelik Üzüm Gebeliği

  Mol gebeliğinin tehlikesi nedir?

  Mol gebeliği geçiren kadınların yaklaşık %10'unda trofoblast hücreleri gebeliğin bitmesinden sonra da çoğalmalarını sürdürürler. Bu duruma gestasyonel trofoblastik neoplazi ("gebeliğe bağlı trofoblastik tümör") ya da kısaca GTN adı verilir. Çoğalan trofoblast hücreleri kan yoluyla diğer organlara metastaz yapabilir (metastaz, tümör hücrelerinin ilk ortaya çıktığı yerden başka yerlere yayıldığını tarif etmek için kullanılan bir terimdir). GTN en sık akciğer ve vajinaya metastaz yapmakla birlikte vücudun tüm organlarına yerleşebilir.