Modern Sanatın Öyküsü

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda zamaneanne tarafından 6 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Modern Sanatın Tarihçesi


  Modern Sanatın Tarihi  Modern sanatın tarihi modernizm ile birlikte başlar. Bu da tarihsel olarak Fransız İhtilali'nin bitimine denk gelmektedir.

  Fransız İhtilali ile birlikte aristokratlar dışında parası olan herkes resim ısmarlayabiliyordu.18. Yüzyılda akademilerde öğrencilere felsefe matematik gibi derslerin yanında sanat dersleri de verilmeye başlanmıştı. Resimde üslup kavramı tartışılıyordu.

  Sanayi Devrimiyle insanlar daha fazla para kazanmaya başladılar. Ressamlar siparişlere bağlı kalmayıp özgürce resim yapmak istiyorlardı. Bu durum resim satışlarında düşüş getirecekti. Sanatçılar ikilemde kalmıştı.Sanatçılara daha çok sipariş veriliyor resimler odaların en güzel köşelerine asılıyordu. Fakat ortaya çıkan farklı üsluplardan dolayı ressamlarla alıcıların zevkleri uyuşmamaya başlamıştı.

  20. yüzyılın başında ise ressamlar doğayı olduğu gibi resmetmenin çelişkili bir durum olduğunu anladılar. Aslında gördüğümüzü bildiğimizden ayıramayız. 1910' larda sanat dünyasında Afrika maskelerine heykellerine duyulan bir hayranlık vardı. Afrikalılar doğaya bağlı değildiler. Akıllarına geleni yapıyorlardı. Bu özgürce ifade şekli Avrupa'daki ressamlara da geçti. Sade ve güzel eserler yaratmak istiyorlardı.

  Modern sanat özet olarak böyle doğmuştur.