Mmr Aşısı Dönemi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Aysell tarafından 16 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


  1. MMR Aşısı ne zaman yapılır
    MMR Aşısı zamanı


    Kızamık, kızamıkçık ve kabakulağın insandan insana hava yolu ile bulaşabilen ciddi hastalıklardır. Bu hastalıklardan korunmak için çocuklara mutlaka MMR aşısı yaptırılmalı.

    Prof. Dr. Berkan Gürakan, kızamık, kızamıkçık ve kabakulak ile ilgili uyarılarda bulundu. Gürakan, kızamığın ateş, döküntü, burun akıntısı ve göz kızarıklığıyla seyreden, kulak enfeksiyonu, zatürre, havale, beyin hasarı ve hatta ölüme yol açabilen bir hastalık olduğunu söyledi. Kabakulağın ateş, başağrısı ve şişmiş tükürük bezlerine sebep olduğunu anlatan Gürakan, sağırlık, menenjit, testis veya yumurtalıkların ağrılı şişmesi ve nadiren ölüme yol açabildiğini dile getirdi. Kızamıkçığın ise hafif ateş ve eklemlerde şişlikle (çoğunlukla kadınlarda)seyredebildiğini, hamilelikte geçirilen hastalığın düşüğe ya da bebekte sakatlığa neden olabileceğine dikkat çekti.

    Bu hastalıklara karşı özellikle çocuklara MMR aşısı yapılması tavsiyesinde bulunan Berkan Gürakan şunları söyledi: "MMR diğer aşılarla aynı zamanda yapılabilir. Çocuklarda iki doz önerilmektedir. İlki 12-15 ay arasında ikinci doz ise 4-6 yaş arasında yapılmalı. Çocuklar ikinci dozu, ilkinden en az 28 gün arayla olmak şartı ile herhangi bir zamanda da olabilirler. 4-6 yaşta aşılanmayan çocuklara ilkokul döneminde aşı yapılmalıdır."