Miyomların Belirtileri Ve Miyom Tanısı

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 5 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Miyom Nedir Miyom Tedavisi
  Miyomların nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  Miyom Belirtileri ve Tanısı Myom Teşhisi Şikayetler

  Miyomlar genelde belirti göstermezler, miyomu olan kadınların %75i miyomun varlığından haberdar değildir. genelde başka bir nedenle yapılan jinekolojik değerlendirmede tesadüfen saptanırlar. Belirtilere neden olan miyomların yaptığı şikayetler rahim içinde bulundukları yere, büyüklük ve sayılarına bağlıdır.

  Miyom Nedir?
  Myom rahim ağzında görülebilen, iyi huylu tümöral oluşumlardır. Genel olarak yuvarlak ve pembemyom.jpg renktedirler ve rahim bölgesinin her yerinde oluşabilir. 35 üzerindeki bayanların yüzde 20sinde myom ya da halk tabiri ile miyom görülebilmektedir. Bu orandan da anlaşılacağı üzere oldukça sık rastlanan oluşumlardır.

  Myomların en sık görülen belirtileri nelerdir?

  Miyomların çoğu belirti vermemesine rağmen % 25 vakada bazı şikayetler yaratır.Bunlardan en sık görüleni aşırı ve anormal vajinal kanama, ağrı ve karın şişliğidir.

  Adet düzensizliği,fazla kanama: Myomlu kadınların yaklaşık % 25-30'unda adet kanamaları normalden fazla olur. Fazla kanamaya yol açan submüköz tipte miyomlardır.Miyomun ebadı büyüdükçe rahim iç tabakasını dokusunu iter ve dolayısı ile bu dokunun yüzölçümü artar. Kanamaya müsait alan fazlalaştığı için kanamanın miktarı da artar.Başlangıçta kanamanın süresi değişmez iken sadece kaybedilen kanın miktarı fazlalaşır, sonra yavaş yavaş süre de uzamaya başlar. Bu fazla kanamalar bir süre sonra kansızlığa neden olur.Bazı myom türleri ise kanama fazlalığı ile birlikte ara kanamalara da yol açabilir.


  Myom şikayetleri nelerdir?

  Myomlar çoğunlukla jinekolojik muayeneler esnasında tamamen tesadüfen de tespit edilir. Çoğu zaman büyüme ve yerleşimleriyle orantılı olarak şu bulguları verebilirler;
  • Adet (aybaşı) kanamalarının fazla uzun sürmesi
  • Adet (aybaşı) arası dönemde ara kanamalar görülmesi
  • Fazla miktarda kanamalara bağlı kansızlık oluşması
  • İdrar torbasına bası nedeniyle sık sık idrara çıkma
  • Barsaklara bası yaparak kabızlığa neden olma
  • Karında büyüme veya şişlik, ele gelen kitle
  • Adet dönemlerinde yada cinsel ilişki sırasında kuyruk sokumuna doğru ağrı
  • Tüplerin yada rahmin ağzını kapayarak kısırlığa neden olma

  Rahim içini kaplayan myomlar bazen tekrarlayan düşüklere de yol açabilirler

  Myom (rahim uru) tanısı koymak kolaydır. Tipik belirtilerle gelen bir kadında yapılan basit bir jinekolojik değerlendirme (muayene ve ultrason) ile tanı koyulur.