Miyokardit

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Blue tarafından 28 Eyl 2009 tarihinde açılan konu

 1. Miyokardit
  Tanım:

  Miyokardın enfeksiyöz ve nonenfeksiyöz nedenlerle oluşan enflamatuvar hastalığıdır.

  Klinik Bulgular :

  Ateş, halsizlik, eklem ağrıları, göğüs ağrısı, aritmi ve kalp yetmezliğidir.Genç bir hastada beklenmiyen bir kalp yetmezliği ve aritmi miyokarditi akla getirmelidir.

  Elektrokardiyografik değişiklikler (ST yükselmesi ve T negatifliği), sinüzal taşikardi vardır.Tanıda ekokardiyografi yardımcıdır. Kesin tanı endomiyokard biyopsisi ile konur ancak zor ve invaziv bir yöntemdir.

  Etyoloji
  Enfeksiyöz nedenlerle oluşanların başında enteroviruslar ile Coxsackie A ve B virusları gelmektedir.Bakteriyel miyokarditler ise genellikle bakteriyemi sırasında metastatik yayılımla ortaya çıkar.Corynebacterium diphteriae, Clostridium perfiringens toksik miyokardite neden olurken, diger birçok bakteri (S.pyogenes,S aureus vb.)metastatik yayılım sonucu miyokardite neden olur.Mantarlardan Candida ve Aspergillus miyokardit etkeni olabilir.Diğer etkenler, Trypanosoma, Toxoplasma, Mycoplasma,Clamydia ve Rickettsialardır.

  Enfeksiyon dışı nedenler, kollagen doku hastalıkları, tirotoksikoz , radyasyon, ilaçlar gibi nedenlerdir.

  Tedavi
  Etiyolojiye yönelik tedavi yapılır.Miyokarditlerde steroit tedavisinin hastalığın gidişini ağırlaştırdığı bu nedenle kontrendike olduğu ileri sürülmektedir.