miyokard infarktüsü belirtileri

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 14 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. miyokard infarktüsü belirtileri nelerdir,
  miyokard infarktüsü tanı,
  miyokard infarktüsü nedenleri

  Miyokard Enfarktüsü Belirtileri

  Miyokard enfarktüsü belirti ve bulgularında, enfarktüs ağrısı, hipotansiyon, EKG bulguları, laboratuvar sonuçlan önem taşır.

  Devam eden anjina pektoris ağrıları vardır. Ağrı genelde retrostemaldir. Ağrı boyuna, kollara, alt çeneye ve epigastriuma yayılır. Terleme, boğulma hissi, göğüs üzerinde baskı vardır. Ağrının özelliği çok şiddetli ve uzun sürmesidir. Ağrı eforla olduğu gibi uykuda ve istirahat halinde iken de olabilir. Hasta heyecanlı ve ölüm korkuşu içinde olabilir. Ağrı tirinitrin v.b. almakla geçmez. Bulantı, kusma, baş dönmesi, fenalık hissi de olabilir. Fiziksel bulgularında başlangıçta taşikardi görülür. Özellikle ağrı sırasında çekilen EKG bulguları hekime çok değerli bilgiler verir. 2-4 günde nekrotik alan kesin olarak koroner arteriografide görülür. Kalp enzimleri yükselmiştir. Sedimantasyon hızı artar.
  Şok hali çok şiddetli ağrıya bağlı olabileceği gibi, kalp debisinin azalması ile doku hipoksisinden (oksijenin azalmasından) de gelişebilir. Renal hipoksiye bağlı olarak oligüri vardır. Saatlik idrar miktarı 30 ml.’nin altına düşer.

  kaynak: kalpkrizibelirtileri.com
   
Yükleniyor...