Mit elemanı nasıl olunur

'Haberler' forumunda Blue tarafından 28 Haziran 2008 tarihinde açılan konu


 1. MİT'E NASIL GİRİLİR?  Ülkemizde bazı kişiler hem ülkesi için verilen mücadelenin içinde olmak, hem de üst düzey bir kurumda çalışabilmek ümidiyle, MİT'in kapılarını aşındırır. Ancak girmek istenilen kurum vergi dairesi(!) olmadığı için çeşitli zorluklarla karşılaşılır.

  En başta da şu soruya cevap aranır: "MİT'e nasıl girilir?" Bunun için, "Siz boşverin, zaten sizde potansiyel varsa onlar sizi bulur" gibisinden hikayeler de anlatılır. Özellikle de televizyon dünyasına kendisini kaptıranların çokça inandığı bir hikayedir bu.

  Bunun için en güzel kaynak, MİT'in resmi web sitesidir. Burada birçok konuda net açıklamalar mevcut.

  MİT'e girebilmek için öncelikle 4 yıllık bir üniversiteden mezun olmak gerekli. Daha sonra ise KPSS'de puan şartı aranmaktadır. Bu puan limiti bugüne kadar genellikle 80 oldu. KPSS'de bu başarı şartını yerine getiren adaylardan yabancı dil şartı aranır. Bu yabancı dil, İngilizceden Gürcüceye kadar birçok dil olabilir. Bu arada MİT'e girebilmek için askerlik şartı da aranır, ancak bu çok da zorunlu değildir. Teşkilat, ihtiyaca göre tecilli bir kişiyi de istihdam edebilmektedir.

  mit.

  Bu şartları taşıdıktan sonra başvuru yapıldığında eleme usulüyle gerçekleştirilen bir sınav süreci uygulanır. Bu sınav süreci şu aşamalardan oluşur;

  1-)Yazılı ve Sözlü Sınavlar

  2-)Kompozisyon

  3-)Kişilik Envanteri Uygulamaları

  4-)Uygulamalı Bölümler

  5-)Sağlık Muayenesi

  6-)Mülakat

  7-)Atama

  Uygulanan tüm bu süreçlerden başarılı bir şekilde çıkarsanız, artık rüyalarınızı süsleyen istihbarat dünyasına ilk adımı atmış olursunuz...
   


Similar Threads: elemanı nasıl
Forum Başlık Tarih
Haberler Haftasonu Havalar Nasıl Olacak? 9 Şubat 2013
Haberler Amerikalı Turist Sarai Sierra Nasıl Öldürüldü? 4 Şubat 2013
Haberler 35 Metrelik Minare Nasıl Yıkıldı 28 Ocak 2013
Haberler Hgs Sistemi Nasıl Olacak 11 Eylül 2012
Haberler Hgs Nasıl Alınır 11 Eylül 2012