Mısırın Özellikleri

'Ülkeler' forumunda Meryem tarafından 16 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Mısırın Özellikleri nelerdir
  Mısırın genel Özellikleri  Tüm dünyada ezeli ve ebedi ülke olarak nitelendirilen Mısır, geçmişin en büyüleyici yüzünün modern dünyanın yeni yüzüyle buluşmasının çarpıcı halidir. 5.000 yıla dayanan geçmişi ile özellikle firavunların hükümdarlığında geçen dönemde; dünya çapında yaşanan mitolojiye, sanata ve bilime önemli katkılarda bulunan bir ülkedir. İlk hiyeroglifin (resimli yazı) ülkesi Mısır; hiyeroglifleri, piramitleri, mumyaları, efsaneleri, tapınakları, özellikle Nil Deltası'nda toplanmış olan abideleri ve müzeleriyle Ortaçağ'ın en zengin ve en önemli hazinesine sahiptir.

  Ülkenin adı orta çağ efsaneleriyle özdeşleşmiştir. Ülke kültüründen kopup gelen Ramses, Kleopatra, Nefertiti ve Tutankhamun efsaneleri dünya edebiyatı ve kültürünün bilinen parçalarıdır. Firavunların döneminden kalan piramitler, ülkedeki en etkileyici eserlerdendir. Al Giza'daki 3 büyük piramitin dışında, Nil Deltası'nda irili ufaklı 70 piramit bulunur. İnsan kafalı ve aslan gövdeli Büyük Sphinx, Amenhotep III'ün cenaze töreninin yapıldığı Colossi of Memnon, Karnak'ta bulunan tapınaklar, Krallar Vadisi'nde bulunan mumyalar, Kahire'deki Mısır Müzesi ve Giza'da bulunan Büyük Müze, zengin ülke tarihinin günümüzdeki en önemli yansımalarındandır.

  Nil'in bereketli deltası üzerinde yükselen ülkenin, Akdeniz ve Kızıl Deniz arasında bulunması, nehir gezintileri, plaj turizmi ve deniz turziminin oldukça gelişmesini sağlamıştır. Rüzgar sörfü, yelkenli, balıkçılık ve yat turizmine elverişli denizi, Akdeniz ve Kızıl Deniz sahillerindeki kızgın kumdan plajları, Sina Yarımadası'ndaki dağları gibi günümüz modern eğlence kültürünün önemli unsurlarıyla dikkatleri çeken bir ülkedir.

  İster yerel kültürün yansımalarından biri olan Felucca'lardan birine binerek Nil Nehri'nde benzersiz gezintilere çıkın, ister bir devenin sırtına atlayıp Sina Yarımadası'nda dolaşın, ister Akdeniz'deki Alexandria plajlarından birinde güneşin ve kumun tadını çıkarın. Tarihin ve eğlencenin birlikte yaşandığı Mısır, insanın başını döndürmek için fazla çaba harcamaz.