Mısırın En Ünlü Yemekleri

'Ülkeler' forumunda EyLüL tarafından 8 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Mısır Ülkesinin En Ünlü Yemekleri
  Mısırın En Ünlü Yemekleri Nelerdir

  Ana yemekler ve sebzeler :Mısır mutfağı birçok noktada Türk mutfağıyla benzerlikler sergiliyor. Bunlardan biri yemek öncesi servis edilen mezeler: Çeşit çeşit peynirler, salatalar, Mısıra özgü mukallal (sebze turşusu) ve humus nohut ezmesiçeşitli ayshlarla (ekmek) birlikte ikram edilir. Mezelerin ardından ise ana yemeklere geçilir. İşte bu yemeklerden bazıları şunlardır.


  [​IMG]

  Fuul
  Geleneksel yemeklerden olan fuul, çok fazla tüketiliyor. Bezelye veya fasülye püresinden yapılıp baharatlarla tatlandırılan bu yemek oldukça ilginç bir lezzet sunuyor. Eğer Mısır ziyaretinizin amaçlarından birisi yeni tatlar keşfetmekse bu yemeğin mutlaka tadına bakmalısınız.

  Çorbalar: Mısırda çorba açısından bir sıkıntınız olmayacak çünkü birçok restoran menüsünde mercimek çorbasına yer veriyor. Ayrıca balık çorbası ve Mısıra özgü “melukya çorbası da çok meşhur. Et ve sebzeyle hazırlanan melukya, üzerinde baharatla servis edilir.

  Şıvarma
  Şişe, koyun eti parçaları ve aroma vermesi için domates dilimleri dizilir. Fırında iyice pişirilir ve Mısır kebabı şıvarma hazırlanmış olur. Birçok Ortadoğu ülkesinde meşhur olan bu yemek, et yemeği severler için enfes bir alternatif.

  [​IMG]

  Tatlılar

  Milli tatlımız baklava her yerde! Mısırda da birçok baklava çeşidine rastlamak mümkün. Ayrıca birçok şerbetli tatlıyı ve yine aşikâr olduğumuz tatlılardan biri olan kadayıfı deneyebilirsiniz.

  [​IMG]
   


Similar Threads: Mısırın Ünlü
Forum Başlık Tarih
Ülkeler Mısırın Ünlü Yemekleri 22 Şubat 2012
Ülkeler Mısırın Yönetim Şekli 24 Şubat 2012
Ülkeler Mısırın Yüzey Şekilleri 24 Şubat 2012
Ülkeler Mısırın Yöresel Kıyafetleri 23 Şubat 2012
Ülkeler Mısırın Yüzölçümü 23 Şubat 2012