Mısır Çarşısı Tarihi ve Özellikleri

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 17 Şubat 2012 tarihinde açılan konu 1. Mısır Çarşısı

  İstanbul’un Eminönü ilçesine bağlı, Yeni Camii’nin külliyesi içerisinde olup Tahmis ve Çiçek Pazarı sokakları ile Yeni Camii caddesi boyunca uzanmaktadır.Bugün çarşıda yalnızca baharatlar ve ilaçlar değil; kuyumcular ve hediyelik eşya satan dükkanlar da faaliyet göstermektedir. Bugüne kadar pek çok hasar gören yapı onarımlardan geçmiş, en son bugün ki halini İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan restorasyon sonucu kazanmıştır.

  TARİHÇE
  Yeni Camii ve külliyesi kapsamında inşa edilmeye başlanan mısır çarşısının temeli padişah III.Mehmed’in validesi tarafından atılmış olup, çeşitli nedenlerden dolayı tamamlanamadan yarım kalmıştır. Ta ki 1664 yılında Yeni Camii’nin inşası ile çarşı yeniden hatırlanmış ve külliyenin bu bölümü de tamamlanmıştır. Mimarı, Mustafa Ağadır. Çarşı önceden Valide Çarşı yahut Yeni Çarşı isimleriyle bilinirken, 18.yy.’dan sonra adı Mısır Çarşısı olarak halk arasında değişmiştir. Bunun nedeni çarşının yapımında gereken mali desteğin Kahire’den alınan vergiler ile sağlanmasıdır.Bu yapı ilk önce medrese olarak kullanılmış, daha sonradan mollaların ayaklanmasıyla çarşıya çevrilmiştir.Çarşının bugün ki yerinde Bizans döneminde de bir çarşının bulunduğu, adının Makron Emvolos olduğu kesin olarak bilinmese de söylenmektedir. Tarihsel süreç boyunca göz bebeği olan mekanlardan biridir.

  MİMARİ ÖZELLİKLER
  L plan şemasına sahiptir. Yapının toplamda altı giriş kapısı vardır. Bunlardan Haseki Kapısı özel bir biçimde inşa edilmiştir. İki katlı bir plana göre yapılan bu kapının üst katlarında zamanında mahkeme bölmeleri olarak da kullanılmıştır. Bu bölmelerin amacı, halk ile esnaf arasında oluşan sorunlara çözüm niteliğindedir.Çarşının uzun ve kısa kollarının buluştuğu nokta dua meydanı olarak adlandırılır. Çünkü bir görevli bu meydanda esnafa seslenerek dua eder, hayırlı işler görmelerini Allahtan dilerdi. Ezan köşkü de burada yer almaktaydı. Çarşının en ihtişamlı bölümü bu nokta olup, parmaklı bir balkon şeklinde tasarlanmıştı.  Çarşı da yalnızca baharat değil, her türlü ilaç da satılmaktaydı. Hatta bu sebeple ilaç biliminin kalbi burada atardı. İsminin mısır çarşısı olarak anılmasının bir diğer sebebi de budur ki; satılan ilaç ve baharatların büyük bir kısmının Mısırdan getirtilmesi, bir kısmının da ‘’Nüzhetül Fi Tercüme-Afiyet’’ isimli kitaptan yararlanılarak yapılmasıydı.Bu dönemde çarşıda 100 tane dükkan vardı ve bunlardan 49 tanesi aktarlara kalanları ise pamukçu ve yorgancılara tahsis edilmişti.