Miraç Kandilinin Önemi Ve Anlamı

'Sorularla İslamiyet' forumunda Habibe tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Miraç Kandilinin Önemi Ve Anlamı

  Miraç gecesi Peygamber efendimiz (sav)’in göklere çıkarıldığı bilinmeyen yerlere götürüldüğü gecedir. Recep ayının 27. gecesidir.

  Recep ayında iki tane önemli gecedir. Bir tanesi Regaip kandili diğeri de Miraç Kandilidir. İsra ve Miraç Peygamber efendimizin (sav) Medineye hicretinden 19 ay önce vuku bulmuştur ve bir dönüm noktasıdır.

  Peygamber efendimiz (sav) “Yükseğe çıkarıldım” demiştir. Bu nedenle de bu geceye Miraç denilmiştir. Peki ne olmuştur Miraç gecesinde?

  Peygamber efendimiz Recep ayının 27. gecesi Allahu Tealayı, Cenneti, Cehennemi bizzat baş gözüyle gitmiş, görmüş ve dönmüştür.

  Miraç gecesinde Peygamber efendimiz (sav) bu dünyadan alınıp, Kudüse getirilip oradan 7 kat göklere çıkarılmıştır. Burada zaman ve mekanın durduğu, izahı mümkün olmayan bir şekilde Allahu tealayı bizzat baş gözüyle gördüğü ve cennet ve cehennemi gördüğü gecedir.

  Bu olay bizzat olmuştur rüya değil, hayal değildir. Ruh ve bedenin birlikte çıktığı bir yolculuktur.

  Bu yolculuğa inanmayanlar Mescid-i Aksa’yı tarif etmesini isterler. Peygamber efendimiz (sav) Mescid-i Aksayı incelemediğini buyurunca Cebrail (as) Mescid-i Aksa’yı gözünün önüne getirip sorulan sorulara cevap vermesini sağlar.

  Peygamber efendimiz (sav) bu yolculuğu burak adı verilen bir binek ile gerçekleştirmiştir. Öyle ki gözün ufukta gördüğü noktaya adım atabilen bir hayvandır Burak. Bu yolculuk sırasında Peygamber efendimiz birde ameliyat geçirmiştir. Göğsü yarılıp kalbi temizlenmiş ve bir siyah kan pıhtısı kalbinden çıkarılmıştır.

  Böylesi mucizevi bir gecenin insanlığa hediyeleri de olmuştur. Miraç gecesinde 5 vakit namaz Peygamber efendimize ve ümmetine farz kılınmıştır.