Mirac Kandilinde Yapılması Gerekenler Kısaca

'Sorularla İslamiyet' forumunda Burcu tarafından 23 Mayıs 2014 tarihinde açılan konu


 1. Recep ayının 27. gecesine denk gelen mübarek gece Miraç kandilidir. Miraç kandili Peygamber efendimizin 7 kat göklere çıktığı, Allah(cc) ile buluştuğu, Cennet ve Cehennemi gördüğü, dönüşünde insanlığa hediyeler getirdiği mübarek günlerden biridir.

  Böylesi mübarek bir geceyi karşılarken oruç tutmak, yolcularken oruçlu olmak büyük sevaptır. Ayrıca yine bu gecede yatsı namazından sonra 12 rekat Hacet namazı kılınmalıdır.

  Miraç Kandilinde kılınan namaza nasıl niyet edilir?
  "Ya Rabbi, senin rızan için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrarını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın Sevgili Habibin Muhammed Mustafa'nın hürmetine ben aciz kulunu affeyle ve senin rızana kavuşmayı bana nasip eyle"

  Kılınan hacet namazının ardından 4 kez Fatiha, 100 kez istiğfar-ı şerif, 100 kez Slavat-ı şerife okunup dua edilir. Ayrıca 100 kez de
  "Sübhanallahi ve'l-hamdü lillahi vela ilahe illallahü vallahu ekber. Vela havle vela kuvvete illa billahi'l-aliyyi'l-azim" denir.

  Mirac kandilinin gündüzünde öğle ile ikindi arasında da 4 rekat namaz kılınır. Her rekatte Fatiha'dan sonra 5 Ayetel-Kürsi, 5 Kul ya eyyühe'l Kafirun, 5 İhlas-ı şerif, 5 kul euzu birabbil-felak, 5 kul euzu birabbi'n nas sureleri okunur.
   


Similar Threads: Mirac Kandilinde
Forum Başlık Tarih
Sorularla İslamiyet Miraç Kandilinde Oruç Tutmanın Fazileti 16 Mayıs 2016
Sorularla İslamiyet Miraç kandilinde çekilecek tesbih duaları 20 Mayıs 2014
Sorularla İslamiyet Miraç Kandilinde Sahursuz Oruç Tutulurmu 14 Mayıs 2014
Sorularla İslamiyet Miraç kandilinde neler yapılmalı 14 Mayıs 2014
Sorularla İslamiyet Miraç kandilinde ne oldu kısaca 13 Mayıs 2014