Miraç Kandilinde Ne Olmuştur kısaca

'Sorularla İslamiyet' forumunda EyLüL tarafından 27 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Miraç Kandilinde Ne Olmuştur


  [​IMG]
  MİRAC KANDİLİ
  Mirac Kandili, sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s.) Efendimizin gecenin bir anında Mekkedeki Mescid-i Haramdan Kudüsteki Mescid-i Aksâya, oradan da göklere seyahat ettirildiği mübarek gecenin adıdır. Nitekim Cenab-ı Hak, Kuran-ı Kerimde; “Kulu Muhammedi bir gece Mescid-i Haramdan kendisine bir kısım âyetlerimizi göstermek için, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâya götüren Allahın şânı yücedir.Doğrusu O, işitir ve görür. (İsra Suresi:1) buyurmuştur.
  Peygamberimizin hayatı içinde önemli bir yeri olan Mirac, Allahın sevgili Rasûlünden başka hiç kimseye sunmadığı ilahî bir ihsandır.
  Yüce Peygamberimiz için pek büyük şan ve şereflerle dolu olan Mirac mûcizesi, biz müslümanlar için de ilahî rahmetler ve lütuflarla doludur.
  Mirac olayının biz müslümanlar için en önemli sonuçlarından birisi, hiç şüphe yok ki, dinin direği olan namazdır. Namaz, bize bir Mirac hediyesidir. Onun içindir ki, namaz müminin miracı olmuştur. Nasıl ki, yüce Peygamberimiz Miracta vasıtalardan arınmış olarak Mevlası ile karşı karşıya geldi ise, mümin de namazda vasıtasız olarak doğrudan doğruya Rabbinin huzuruna çıkar; sadece Ona kulluk etme ve sadece Ondan yardım isteme fırsatı bulur. Eğer mümin, günde beş vakit namazını dikkatle ve huşu içerisinde kılacak olursa, o namaz onun için bir Mirac olur, kul onunla Hakka yol bulur.
  Böyle müstesna bir gece vesilesiyle sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s)e vahyedilen, insanlığı mutluluğa götürecek prensipleri de hatırlamak lazımdır. Çünkü Kuran-ı Kerimde Miracın ruhî hallerinden söz edilirken: “Allah kuluna vahyedeceğini etti(2) buyurulmaktadır. Bu vahyedilen hakikatleri şöylece özetleyebiliriz: “Allaha ortak koşulmayacak, yalnız Ona kulluk edilecek ve yalnız Ondan yardım istenecektir. Anne ve babaya hürmet edilecek, onların duaları alınacaktır. Zinaya yaklaşılmayacaktır. Haksız olarak kimsenin canına kıyılmayacaktır. Yetimlere iyi muamele edilecektir. Ölçü ve tartıda doğruluk üzere olunacaktır. Bilmediğimiz bir şeyin ardından körü körüne gidilmeyecek, şuurlu hareket edilecektir. Yeryüzünde kibir ve gurur taslayarak yürünmeyecektir.
  Bu saydığımız prensipler hiç şüphe yok ki bir toplum için gerekli bütün ahlâk ve fazilet kurallarını ihtiva etmektedir.
  İşte Mirac gecesi böyle mübarek bir gecedir. Bu geceyi ihya ederken, bu gecede vahyedilen üstün gerçeklere kulak vermeliyiz. Yalnız Yüce Mevlaya kulluk etmeli, Ona hiçbir şeyi ortak koşmamalıyız.
  Mirac gecesi, ulvî bir gecedir. O halde bu mübarek geceyi gaflet içerisinde geçirmemeli, ibadetle Allaha karşı şükran borçlarımızı ödemeliyiz; namaz kılmalı, Kuran okumalı ve Allahtan af ve bağış dilemeliyiz, çoluk çocuğumuza bu gecenin anlam ve önemini öğretmeliyiz. Çevremizdeki yoksullara ve kimsesiz çocuklara yardım ellerimizi uzatmalıyız. Annemizi, babamızı ve büyüklerimizi ziyaret edip ellerini öpmeli ve dualarını almalıyız. Ebediyete intikal etmiş olanlarımızı rahmetle anarak ruhlarını şadetmeliyiz. Dostlarımızla tebrikleşmeli, sevgi ve saygı duygularımızı perçinlemeliyiz.
  Kandilleri birer fırsat bilmeli, bu müstesna zaman dilimlerinde Allaha daha da yakın olmaya çalışılmalıdır. Bilelim ki, Allaha yakınlık, Onun emirlerini yerine getirmek, yasak ettiği şeylerden kaçınmakla mümkündür.