Miraç Kandili Gecesinde Neler Yapmalıyız?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 5 Haziran 2013 tarihinde açılan konu


 1. Miraç Kandili Gecesinde Neler Yapılmalı  Miraç Kandili gecesi Recep ayının 27. gecesi yani 26 'sını 27'sine bağlayan gece'dir.Miraç gecesinde yapılması gereken özel badetler vardır.Bütün kandil gecelerinde olduğu gibi bu mübarek Miraç Gecesinde yapılması gereken ibadetler vardır yine diğer mübarek gecelerde olduğu gibi Namaz kılınmalı Kuranı kerim okunmalı bol bol tevbe istiğfar getirilmelidir.Özellikle Miraç Gecesine özel yatsı namazından sonra kılınması gereken 12 rekat hacet namazı kılınır.Bu namazı kılarken her rekatta Faiha süresinden sonra 10 ihlası şerif okunur ve iki rekatta bir selam verilerek kılınır.Bu namaz kılınabilirse 100 rekat da kılınabilir.

  Miraç gecesi namazını kıldıktan sonra 4 fatiha şerif okunur ardından 100 defa şu selavat okunur.

  Sübahanallahi velhamdülillahi vela ilahe illallahü vallahu ekber.Vela havle vela guvvete illa billahil aliyyil aziym. denir.

  Ardından yine 100 defa şu selavat okunur.

  Estağfürullahel azime ve etibü ileyk denir.

  Bu salavatı şerifleri çektikten sonra dilediğiniz gibi dua edebilir kılabildiğiniz kadar kaz anamazı kılabilirisniz.Bu mübarek geceyi sabaha kadar ibadetle geçirmeli günahlarının bağışlanması için dua edilmeli Allah'dan bağışlanmayı dilemeli.