Minyatür resmi

'Resimli Konular' forumunda YAREN tarafından 22 Şubat 2010 tarihinde açılan konu


 1. minyatür resmi nedir, minyatür resmi özellikleri, minyatür resmi nasıl yapılır, minyatür resmi hakkında bilgi,Minyatür resmi, minyatür resimleri
  [​IMG]
  Çok ince işlenmiş ve küçük boyutlu olan resimlere ve bu tür resim sanatına verilen isimdir. Ortaçağda el yazması kitaplarda baş harfler kırmızı renkle boyanarak süslenirdi.Çalışmalara kırmızı renk veren ve Latince adı “minium olan kurşun oksit kullanılırdı. Minyatür kelimesi de buradan türemiştir. Osmanlıda ise resme “nakış ya da “tasvir denirdi. Minyatür için daha çok nakış sözcüğü kullanılırdı. Minyatür sanatçısı için de “resim yapan, ressam anlamına gelen nakkaş ya da musavvir denirdi. Minyatür daha çok kağıt, fildişi ve benzeri cisimler üzerine yapılırdı.

  [​IMG]
  Minyatür, doğu ve batı dünyasında çok eskiden beri bilinen bir resim tarzıdır. Ama minyatürün bir doğu sanatı olduğunu, batıya doğudan geldiğini ileri sürenler vardır. Doğu ve batı minyatürleri resim sanatı yönünden hemen hemen birbirinin aynı olmakla birlikte renk ve biçimlerde, konularda ayrılıklar görülür. Minyatür, kitapları resimlemek amacıyla yapıldığından boyutları küçük tutulmuştur. Bu ortak bir özelliktir. Doğu ve Türk minyatürlerinin bazı başka özellikleri de vardır. Bu minyatürlerin çevresi çoğu kez "tezhip“ denen bezemeyle süslenirdi.
  [​IMG]

  Minyatürde suluboyaya benzer bir boya kullanılırdı. Yalnız bu boyaların karışımında bir tür yapışkan olan arapzamkı biraz daha fazlaydı. Çizgileri çizmek ve ince ayrıntıları işlemek için yavru kedilerin tüylerinden yapılan ve "tüykalem“ denen çok ince fırçalar kullanılırdı. Boyama işi için de çeşitli fırçalar vardı. Resim yapılacak kâğıdın üzerine arapzamkı katılmış üstübeç sürülürdü. Renklere saydamlık kazandırmak için de bu yüzeyin üzerine bir kat da altın tozu sürüldüğü olurdu.
  [​IMG]
  Alıntı
   


Similar Threads: Minyatür resmi
Forum Başlık Tarih
Resimli Konular Minyatür Sanatı Örneği 1 Haziran 2013
Resimli Konular Minyatür Nedir Örnekleri 11 Mayıs 2013
Resimli Konular Minyatür Duvar Kağıtları 22 Mayıs 2012
Resimli Konular Minyatür nasıl yapılır 22 Mart 2011
Resimli Konular İstanbul Minyatürleri 24 Nisan 2010