Mimari Tasarılar - Çift sarmallı Wetland Kulesi Hakkında Bilgi

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda HazaN tarafından 24 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


 1. Mimari Tasarılar,
  Çift Sarmallı Wetland Kulesi


  Çift sarmallı Wetland Kulesi - Londra

  Düşey Wetland Kulesi Londralı Mimar William So tarafından Londra’da, Times nehrinin kıyısındaki bataklıktan dönüştürülmüş arazide tasarlandı..


  [​IMG]

  Kalabalık kentin üzerinde sistematik bir şekilde yükselmesi düşünüldü. 50 katlı yapı, bitkilerle örtülü olarak dinlenme ve kültürel etkinlik alanlarıyla donatıldı. Kulenin güçlendirilmiş strüktürü, kentin yeni altyapısının geleceğe yönelik vizyonuna bir gösterge oluşturmakta.

  [​IMG]

  Her kat ilişkili birimleri barındıran değişken modülleri içermekte. Kulenin bitimi ikili sarmal oluşturmakta, ortaya çıkan ara mekanlara ilişkili programlar yerleşmekte. Bir sarmal, konutları ve büroları barındırırken, ikinci sarmal dinlenmeye yönelik etkinlikleri barındıran yeşil alanları içermekte.

  [​IMG]

  Kulenin biçimi balık pullarının birbiri üzerine gelen yoğun sisteminden esinlenmekte ve düşey bir yapı oluşturmakta. Yüzeysel eğriliğin aşamalı olarak değişmesi farklı programların, güneş panelleri gibi yeşil teknolojilerin ve su arıtma sistemlerinin yer almasını kolaylaştırmakta.

  [​IMG]
  netten alıntı..
   


Yükleniyor...