Mimar Sinan'ın Vefatı

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 3 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Mimar Sinan'ın Ölümü  Mimar Sinan'ın Vefatı Hakkında Bilgi

  Mimar Sinan veya Koca Mi'mar Sinan Ağa Osmanlı baş mimarı ve inşaat mühendisi. Osmanlı padişahları I. Süleyman, II. Selim ve III. Murat dönemlerinde baş mimar olarak görev yapan Mimar Sinan, yapıtlarıyla geçmişte ve günümüzde dünyaca tanınmıştır. Başyapıtı, ustalık eserim dediği Selimiye Camisi'dir.

  [​IMG]

  Eserlerinin bir kısmı İstanbuldadır. 1588'de İstanbul'da vefat eden Mimar Sinan, Süleymaniye Camii'nin yanında kendi yaptığı sade türbeye defnedilmiştir.

  Mimar Sinan Türbesi, İstanbul Müftülüğü'nün sütunlu kapısından çıkınca hemen solda, iki caddenin kesiştiği noktada Fetva Yokuşu başında sağda, Süleymaniye Camii'nin Haliç duvarının önünde, beyaz taşlı sade bir türbedir.

  Mezarı 1935 yılında Türk Tarihini Araştırma Kurumu üyeleleri tarafından kazılmış ve kafatası incelenmek üzere alınmış ancak sonraki restorasyon kazısında kafatasının yerinde olmadığı görülmüştür. 1976'da Uluslararası Astronomi Birliği'nin aldığı kararla Merkür'deki bir krater Sinan Kreteri olarak isimlendirilmiştir.

  1588 senesinde kendi yaptırdığı Süleymaniye Camii'deki kabrine defnolunan Mimar Sinan'ın mezar taşına ise Geçdi bu demde cihandan pir-i mimaran Sinan kazınırki, ebcet hesabında vefat tarihi çıkar.