Mimar Sinan'ın Şifreleri

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 8 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. Mimar Sinan'ın Şifresi
  Mimar Sinan 'ın Şifreleri Nedir

  Büyük ustanın 1543 yılında İstanbul'da inşa ettiği Şehzadebaşı Camii'nin 1990'lı yıllardaki restorasyonunda karşılaşılan sürpriz mimarlık dünyasını şaşırtmaya devam ediyor

  Kanuni dönemini de içine alan yarım asırlık dönemde Osmanlı İmparatorluğu'nda mimarbaşılık görevinde bulunan, bu sıfatla imparatorluğun her yanına dağılmış çok sayıda esere imza atan Mimar Sinan'ın asırlar öncesinden günümüze taşınan şifresi bulunduğu günden bugüne araştırmacıların ilgi odağı... Büyük ustanın 1543 yılında İstanbul'da inşa ettiği Şehzadebaşı Camii'nin 1990'lı yıllardaki restorasyonunda karşılaşılan sürpriz mimarlık dünyasını şaşırtmaya devam ediyor..

  Mimar Sinan'ın 'çıraklık eserim' dediği Şehzadebaşı Camii'sinin zedelenen kemerleri için restorasyon çalışmaları başlatıldığında kemerlerde ortaya çıkan sorun, çok sayıda mimarı bir araya getirdi. Restorasyonun hangi yöntemle yapılacağı konusunda karar veremeyen mimarların tereddüdü nedeniyle restorasyon çalışmalarının tıkandığı sırada mimarlardan birinin caminin kemerlerinden birinde farkettiği oyukla sorun çözülüverdi.

  Oyuktan çıkan cam şişeye gizlenmiş mektupta yapının şifreleri vardı.. Mektubun Mimar Sinan tarafından yazıldığı anlaşıldı. Büyük usta mektubunda, Bu notu bulduğunuza göre kemerlerden birinin kilit taşı aşındı ve nasıl değiştireceğinizi bilmiyorsunuz diyordu. Mektubun devamında kemerin nasıl onarılacağını anlatan Mimar Sinan, dört buçuk asır sonrasına da ışık tutmuş oldu. Kemerin onarımı mektuptaki gibi yapıldı. Şehzadebaşı Camii ile birlikte büyük ustanın birçok eserlerinde de mektuplar bırakarak yol gösterdiği anlaşıldı.