Mimar Sinan'ın Mihrimah Sultan için yaptığı cami

'Tarih Bölümü' forumunda Nalan tarafından 29 Nisan 2013 tarihinde açılan konu


 1. Mimar Sinan tüm dünyanın kabul ettiği Osmanlı mimarlarından en önemlisidir. Mimarbaşlığa getirildikten sonra yaptığı ilk eser Haseki cami'dir. Bu cami yapımında bir farklılık göstermemesine karşın daha sonra büyük aşkı için yaptığı iki camide şaşkınlık yaratacak özellikler göze çarpmaktadır.

  Mimar sinan'ın mihrimah sultan'a olan aşkının simgesi olarak yaptığı ilk eser 1540 yılında yapımına başladığı ve 8 yılda tamamladığı Üsküdar'daki Mihrimah Sultan Camii'dir. Bu cami hakkında bilgi vermeden önce Mimar Sinan'ın Mihrimah Sultan'a olan imkansız aşkından bahsedelim.

  Kanuni Sultan Süleyman ile efsanevi aşkı Hürrem Sultan'ın biricik kızları Mihrimah Sultan 17 yaşında güzeller güzeli bir genç kız olmuştur. Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa Mihrimah Sultan'a taliptir. Bu dönemde sarayda mimarbaşı olarak görev yapan Mimar Sinan 50 yaşında ve evlidir ancak O'da gönlünü Mihrimah Sultan'a kaptırmıştır.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/mihrimah-sultan-camii-uskudar-79018.jpg]mihrimah-sultan-camii-uskudar-79018[/IMGALT]

  Kanuni Sultan Süleyman kızını Rüstem Paşa ile evlendirir. Mimar Sinan sevdiğine kavuşamamanın verdiği belkide hırsla kendisinden yapılması istenilen camiye Mihrimah Sultan'dan esinlenerek “etekleri yerleri süpüren bir kadının” dış çizgilerini yansıtır.

  Mimah sinan'ın erken dönem eserlerinden biridir Üsküdar Mihrimah sultan camii. Kubbesi üç yanından yarım kubbelerle desteklenmiştir.

  Sabah gündoğarken Mihrimah Sultan Camii'sine bakıldığında caminin iki minaresi arasından güneşin doğuşu akşam ise ayın doğuşu izlenmektedir.