Mimar Sinan'ın Kısa Hayatı

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 20 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Mimar Sinan'ın Kısaca Hayatı

  Mimar Sinan'ın Hayatı


  Mimar Sinan Kayserinin Ağırnas köyünde doğdu. Mimar Sinan 84 cami, 52 mescit, 57 medrese, 7 darül-kurra, 20 türbe, 17 imaret, 3 darüşşifa (hastane), 5 su yolu, 8 köprü, 20 kervansaray, 36 saray, 8 mahzen ve 48 de hamam olmak üzere 364 eser vermiştir.

  1511′de Yavuz Sultan Selim zamanında devşirme olarak İstanbula geldi. Üç sene sonra mimar olarak Yavuz Sultan Selimin Mısır seferine katıldı. 1521 yılında Kanuni Sultan Süleymanın Belgrad Seferine Yeniçeri olarak katıldı. 1522de Rodos Seferine Atlı Sekban olarak katılıp, 1526 Mohaç Meydan Muharebesinden sonra, gösterdiği yararlıklar sebebiyle takdir edilerek Acemi Oğlanlar Yayabaşılığına (Bölük Komutanı) terfi ettirildi.

  Süleymaniye Camii, Mimar Sinanın İstanbuldaki en muhteşem eseridir. Kendi tabiriyle kalfalık döneminde, 1550-1557 yılları arasında yapılmıştır.

  Mimar Sinanın en güzel eseri, seksen yaşında yaptığı ve ustalık eserim diye takdim ettiği, Edirnedeki Selimiye Camiidir (1575).

  Mimar Sinan'ın kitabını ve mezar kitabesini yazan şair Mustafa Sâî Çelebi'ye göre, büyük mimar 17 Temmuz 1588 yılında, ölmüştür.

  100 yaşlarında öldüğü zaman, Mimar Sinan'ın arkasında yüzlerce eser bıraktığını ve bunların da Osmanlı'nın bugün bile iftihar edilen mimarî şaheserleri olduğunu biliyoruz. Bu eserlerin sahibini maalesef yeterince tanımıyoruz. Hakkında yazılan kitapların sayısı ve niteliği, onun büyüklüğü ve tesiri ile mukayese edilemez.
    2. sağ olun bilgi müthiş ve çok işime yaradı fakat doğum tarihi ve ölüm tarihi yazmıyor, yinede teşekkürlerrrrrrrrrrrrrrrrrrr
    3. Mimar Sinan'ın Vefatı (1588)

  Dünyanın en büyük yapı sanatçılarından biridir. Kayseri'nin Ağırnas köyünde doğan Mimar Sinan, I. Selim (Yavuz) padişah olduktan sonra başlatılan ve Rumeli'de olduğu gibi Anadolu'dan da asker devşirmeyi öngören yeni bir uygulama uyarınca 1512'de devşirilerek İstanbul'a getirilmiştir. Ordudaki üstün hizmetleri ve mimarlıktaki hüneri sayesinde saray baş mimarı olan Sinan, I. Süleyman (Kanuni), II. Selim ve III. Murat olmak üzere üç padişah döneminde mimarbaşılık etmiş, imparatorluğun gücünü simgeleyen mimarlık başyapıtlarının tasarlanıp uygulanmasında birinci derecede rol oynamıştır.

  Mimar Sinan'ın kitabını ve mezar kitabesini yazan şair Mustafa Sâî Çelebi'ye göre, büyük mimar 421 yıl önce Hakkın rahmetine kavuşmuştu. 17 Temmuz 1588 yılında, 100 yaşlarında öldü.