Mimar Sinanın Kanuninin Kızına Yaptığı Cami

'Tarih Bölümü' forumunda zamaneanne tarafından 30 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Mimar Sinanın Mihrimah Sultan'a Yaptığı Cami


  Mihrimah Sultan Cami


  İstanbulda Mihrimah Sultanın adını taşıyan iki cami vardır. Her ikisi de Kanuni Sultan Süleymanın kızı Mihrimah Sultan tarafından yaptırılmıştır.Bunların ikisi de Mimar Sinan tarafından yapılmıştır.

  Bu camilerin ortak hikayesi şöyledir:

  Kanuni Sultan Süleymanın kızı Mihrimah Sultan on yedisine bastığında, iki kişi onunla evlenmek ister.Kızla evlenmek isteyenlerin biri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa diğeriyse Mimar Sinandır. Sonuçta Padişah kızını Rüstem Paşaya verir.

  Mimar Sinan Mihrimah'ın aşkı ve sarayın isteğiyle ilk camiyi yapmaya koyulur. Üsküdarda 1540 yılında Mihrimah Sultan Camiinin temelini atar ve 1548de bitirir.Camiyi yaparken, eserine sanki “etekleri yerleri süpüren bir kadının dış çizgilerini verir.

  İkinci Cami Edirnekapıdadır ancak bu kez padişah fermenı olmadan yapar koca Sinan bu camiyi.Minaresi otuz sekiz metredir, bir adet incecik kubbesi üzerindeyse yüz 61 pencere, camiin iç güzeliğini aydınlatır.

  Bu iki caminin aşkı anlatan ortak bir özelliği vardır. Mihrimah kelime anlamı olarak;Farscada “Güneş ve Ay anlamına gelir.Mihrimah Sultan'ın doğum tarihi ise gece ve gündüzün eşit olduğu 21 Mart'dır.

  Bu tarihte iki camiyi de aynı anda görebileceğiniz bir yer seçtiğinizde göreceğiniz manzara şudur:

  Edirnekapı camiinin tek minaresi ardından tepsi gibi kıpkırmızı güneş batarken, Üsküdardaki camiinin ardından ay doğar!