Mimar Sinan'ın Çıraklık Eseri Nedir?

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 17 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Mimar Sinan'ın Çıraklık Eseri  Mimar Sinan'ın Çıraklık Dönemi Eseri Nedir?

  Mimar Sinan veya Koca Mi'mâr Sinân Âğa Osmanlı baş mimarı ve inşaat mühendisi. Osmanlı padişahları I. Süleyman, II. Selim ve III. Murat dönemlerinde baş mimar olarak görev yapan Mimar Sinan, yapıtlarıyla geçmişte ve günümüzde dünyaca tanınmıştır. Başyapıtı, ustalık eserim dediği Selimiye Camisi'dir.

  Şehzade Mehmet Camii veya Şehzadebaşı Camii olarak da bilinrn bu cami Mimar Sinan tarafından İstanbul'un Şehzadebaşı semtinde inşa edilmiştir.

  Kanuni Sultan Süleyman, oğlu Şehzade Mehmet Saruhan valisi iken 22 yaşında 1543 yılında ölünce bu camiiyi onun anısına yaptırmıştır. Camii 5 yılda tamamlanmıştır. Mimar Sinan bu camii için çıraklık eserim dese de en önemli yapıtları arasında yer alır.

  Camiinin kubbesi 18,42 metredir ve 4 büyük yarım kubbeye yaslanır. Şadırvan avlusu 12 sütunda 16 kubbelidir. Camiinin ikişer şerefeli çift minaresi bulunur. İmaret ve medrese, tabhane, türbeler cami bahçesinde ve arka sokaktadır.

  Şehzade türbesinin içi rengarenk çinilerle kaplanmıştır. Ortadaki sandukada Şehzade Mehmed, sağında Şehzade Cihangir ve solunda Hümaşah Sultan yatmaktadır. Şehzade türbesinin sol tarafında Rüstem Paşa'nın türbesi bulunur. Diğer şehzade türbeleri ise Vefa tarafındadır. Dış avluda İbrahim Paşa ile Destari Mustafa Paşa'nın türbeleri vardır.

  Usta mimar Mimar Sinan'ın diğer eserleri gibi büyük ilgi gören camii, süslemeleriyle dikkat çekmektedir.

  [​IMG]