Mimar Sinan’dan 400 Senelik Mektup

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda alemşah tarafından 28 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Mimar Sinan’ın (1490-1588) şaheserlerinden biri olan Şehzadebaşı Câmii’nin 1990′lı yıllarda devam eden restorasyonunu yapan firma yetkililerinden bir inşaat mühendisi’nin, câminin restorasyonu sırasında yaşadıkları aynen şöyledir:

  [​IMG]

  Restorasyon programına göre Cami bahçesini çevreleyen havale duvarında bulunan kapıların üzerindeki kemerlerin yenilenmesi gerekmektesir. Fakat mühendislerin teorik bilgi dışında taş kemer inşası ile ilgili bilgisi yoktur. Fikir tartışmalarından sonra kemeri alttan yalayan bir tahta kalıp çakmaya karar verilir.

  Kemerin kilt taşı çıkarılırken ilginç bir gelişme yaşanır. Mühendisler kemerin birleşme noktasındaki silindirik boşluğa yerleştirlmiş bir cam şişeye rastlarlar.Şişenin içinde beyaz bir kağıt vardır.

  Yapılan inceleme sonunda Osmanlıca olan bu belgenin Mimar Sinan tarafından yazılmış bir mektup olduğu görülür. Mektupta şöyle yazmaktadır.

  “Bu kemeri oluşturan taşların ömrü yaklaşık 400 senedir. Bu müddet zarfında taşlar çürümüş olacağından siz bu kemeri yenilemek isteyeceksiniz. Büyük ihtimalle yapı teknikleri değişeceğinden kemeri yeniden nasıl inşa edeceğinizi bilemeyeceksiniz. İşte bu mektubu size, kemeri nasıl inşa edeceğinizi anlatmak için yazıyorum”

  Mektupta kemerin inşaası ile ilgili teknik bilgiler, taşların Anadolu’nun neresinden geldiği de yazmaktadır. Doğruysa sorumluluk denilen şey bu olsa gerek.

  Not: Kimi tarihçiler bunun bir şehir efsanesinden ibaret olduğunu öne sürse de, mektubun aslının Topkapı müzesinde bulunduğu iddia edilmektedir.