Mimar Sinan ın Fiziksel Özellikleri

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 14 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Mimar Sinan ın Fiziksel Özellikleri



  Mimar Sinan ın Fiziksel Özellikleri Neler

  Mimar Sinan veya Koca Mi'mar Sinân Âğâ Osmanlı baş mimarı ve inşaat mühendisi. Osmanlı padişahları I. Süleyman, II. Selim ve III. Murat dönemlerinde baş mimar olarak görev yapan Mimar Sinan, yapıtlarıyla geçmişte ve günümüzde dünyaca tanınmıştır. Başyapıtı, ustalık eserim dediği Selimiye Camisi'dir

  Mimar Sinan 1538 yılında Hassa başmimarı olan Sinan , baş mimarlık görevini I. Süleyman,II. Selim ve III. Murat zamanında 50 yıl süre ile yapmıştır.

  Mimar Sinanın, Mimarbaşılığa getirilmeden evvel yaptığı üç eser dikkat çekicidir. Bunlar: Halepte Husreviye Külliyesi, Gebzede Çoban Mustafa Külliyesi ve İstanbulda Hürrem Sultan için yapılan Haseki Külliyesidir. Halepteki Hüsreviye Külliyesinde, tek kubbeli cami tarzı ile, bu kubbenin köşelerine birer kubbe ilave edilerek yan mekânlı cami tarzı birleştirilmiş ve böylece Osmanlı mimarlarının İznik ve Bursadaki eserlerine uyulmuştur. Külliyede ayrıca, avlu, medrese, hamam, imaret ve misafirhane gibi kısımlar bulunmaktadır. Gebzedeki Çoban Mustafa Paşa Külliyesinde renkli taş kakmalar ve süslemeler görülür.

  Külliyede cami, türbe ve diğer unsurlar ahenkli bir tarzda yerleştirilmiştir. Mimar Sinanın İstanbuldaki ilk eseri olan Haseki Külliyesi, devrindeki bütün mimari unsurları taşımaktadır. Cami, medrese, sübyan mektebi, imaret, darüşşifa ve çeşmeden oluşan külliyede cami, diğer kısımlardan tamamen ayrıdır.
   


Similar Threads: Mimar Sinan
Forum Başlık Tarih
Biyografi Mimar Sinan'ın Kalfalık Eseri 20 Ekim 2012
Biyografi Mimar Sinanın İngilizce Hayatı 19 Ekim 2012
Biyografi Mimar Sinan'ın İlginç Mektubu 18 Ekim 2012
Biyografi Mimar Sinan In İnsanlığa Hizmetleri 18 Ekim 2012
Biyografi Mimar Sinan'ın İlk Eseri 17 Ekim 2012