Milli Piyango Helal Midir, Haram Mıdır?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Semerkand tarafından 31 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Milli Piyango Haramdır  Milli Piyango İdaresi, yılbaşında dağıtacağı büyük ikramiyenin trilyon lira olduğunu açıkladı. İslâm hukukçuları ise, Milli Piyango'nun kumar sayıldığını, piyangodan gelecek paranın haram olduğunu söylediler. İlahiyatçılar, Milli Piyango'nun neden haram olduğunu gazetemize değerlendirdi.
  KARAMAN: BU BİR KUMAR
  İslâm Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman, "Marketler çekiliş kuponu veriyorlar, insanlar araba vs. çıkması için o kuponları alıyorlar, buna haram demiyoruz, oysa Milli Piyango gibi şeylere haram diyoruz; aradaki fark nedir?" sorusuna şu karşılığı verdi:
  "Bir ticaret veya zenaat ile meşgul olan kimse müşterilerini artırmak için onlar arasında kur'a çekerek veya belli bir miktarda alım yapanları, iş verenleri tespit ve tercih ederek hediyeler verebilir, bir şeyler bağışlayabilir; bunda sakınca yoktur. Piyango ve benzerleri böyle değildir. Piyango idaresi başka bir iş yaparak ve o işten kazandığının bir kısmını ayırarak müşterilerine dağıtmıyor (hibe etmiyor, bağışlamıyor); bilet alanların paralarını topluyor, çekiliş yaparak (bir nevi kur'a çekerek) onların bir kısmına veriyor, kendisi de büyük bir pay alıyor. Bilet alanlar verdikleri para karşılığında bir mal veya hizmet almıyorlar, parayı idareye veya bileti kazananlara da bağışlamıyorlar; bilet alanın amacı az verip çok kazanmaktır. Kazanma yolu da kumardır; yani birçok kişinin parasını bir araya getirip, her biri büyük pay kendinin olsun diye beklerken içlerinden birkaçına (kurayı, çekilişi kazananlara) vermekten ibarettir. Üç beş kişinin ortaya birer milyon lira koyup zar atarak, kâğıt çekerek, atlar koşturarak. hangisininki kazanırsa parayı alması ile piyango vb. arasında bir fark yoktur."

  "KAZANILAN PARA HELAL DEĞİL"
  Dükkandan, marketten alış veriş yapanın verdiği paranın karşılığı olan mal veya hizmeti aldığını, market sahibinin verdiği armağanın ise onun kendi kazancından ayırıp verdiği bir bağış olduğunu hatırlatan Karaman, "Kumar oynayan (bilet alan, totoya, lotoya para yatıran) bu para karşılığında idareden bir mal almaz, toplanan paradan -verdiğine nisbetle daha fazla olan miktarı- kazanmak ister; kazandığı da diğer bilet alanların, kazanmak isteyenlerin, oyuna/çekilişe katılanların paralardır. İdarenin dince kumar sayılan bu işlemden kazandığı paranın bir kısmını veya tamamını kamu yararına, hayır ve hasenâta harcaması yapılan şeyi meşrulaştırmaz, helal hale getirmez. Haram sayılan yoldan kazanılan diğer paralar da böyledir; onları iyi yerlerde harcamak yapılan işi meşrulaştırmaz; mesela elde etme yolu hırsızlık ise bunu hırsızlık olmaktan çıkarmaz, hükmünü değiştirmez" dedi.

  ÇİÇEK: MİLLİ PİYANGO ALMAK İSRAFTIR
  Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Çiçek de, Milli Piyango'nun şans oyunları kapsamında, emeksiz kazanç olduğunu söyledi.
  Emeksiz kazancın en ileri noktalarından birinin kumar olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Çiçek, "Milli Piyango alan kişilerin, malım bana ait, istersem veririm, istersem vermem yaklaşımı da yanlıştır. Kişi mülkiyetinde olan şeyler üzerinde tasarruf yetkisine sahiptir, ama bu konuda genelde ölçüsüz değildir. Malım var istersem ateşe atarım, istersem yırtıp atarım diyemezsiniz" dedi.

  NEDİM URHAN'DAN UYARI
  Yrd. Doç. Dr. Nedim Urhan ise piyango ve diğer şans oyunlarının tamamının İslâm'da katiyyen haram olduğunu belirterek; bunu bile bile piyango bileti alanların küfre gireceklerini kaydetti. Nedim Urhan, konunun inanç, sosyal, İslâm hukuku ve ahlaki yönden sakıncaları bulunduğunu belirtti. Urhan, İslâm hukukunda emek harcamadan bir paranın helal olmasının mümkün olmadığını belirtti.

  BAYTAN: PİYANGO, KUMARDIR
  Emekli Vaiz Enver Baytan da Milli Piyango'nun haram olduğuna işaret etti. Baytan şunları söyledi: "Piyango, şüphesiz haramdır. Kumardan farksızdır. Çünkü emek sarfetmeden para gelmesi sözkonusudur. Kitabımıza göre alınteri ile kazanılan paranın yerini hiçbir şey tutmaz. İnsanlarımıza tavsiyem, piyango bileti alarak kumara hiç yönelmesinler."