Milli Mücadele Dönemi Türk Dış Politikası

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 17 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Milli Mücadele Dönemi Politikası
  Milli Mücadele Dönemi Dış Politikası
  Milli Mücadele Dönemi Türk Dış Politikası Hakkında

  Milli Mücadele Dönemi Türk Dış Politikası Türkiye Cumhuriyeti'nin dış politikasının temelinde Atatürk tarafından çizilen ilke ve amaçlar vardır. Esasında Türk Dış Politikası'nın hedefi olan Misak-ı Milli'nin kabulü ve ilan edilmesi M. Kemal Paşa ve arkadaşlarının yoğun çalışmalarıyla gerçekleşti.

  Milli Mücadele'de Türk Dış Politikası bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından yönetilmiştir. Milli Mücadele dönemi dış politikasını yöneten Mustafa Kemal bir idealist idi... Ama ayağı yere sımsıkı basan bir idealist... Öyle ki; Gerçekleri gören, "Ulusal Çıkar İçin Çalışan", Türk Milleti'nin potansiyel gücünü ve imkanlarını bildiği kadar, karşısındaki devletlerin durumunu doğru değerlendirmiş bir yönetici ve önderdi.
  Atatürk ve arkadaşları, Milli Mücadele Dönemi'nde İtilaf Devletleri arasındaki dayanışmanın çözülmesinden ve Sovyet Rusya ile Batılı Devletler arasında meydana gelen çatışmadan faydalanmasını bildiler. Diğer bir deyimle; Bu hususda boşlukları yakaladılar ve bu boşlukları Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti lehine kullanmasını bildiler. Bu dönem politikası; "Aktif, Dinamik ve Taviz Vermeyen Bir" politika dönemidir.