Milli Mücadele Dönemi Gazeteleri

'Medya Bölümü' forumunda ZeuS tarafından 18 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. milli mücadele döneminde çıkan gazeteler,
  milli mücadele dönemindeki gazeteler

  Milli Mücadele Dönemi Gazete ve Dergileri şunlardır;


  Milli Mücadele döneminde Anadoluda Milli Mücadeleyi destekleyen ve desteklemeyen gazete ve dergiler çıkmıştır. Bu gazete ve dergilerin adları, kimler tarafından kuruldukları ve kuruldukları şehirler ayrıntıları şöyle;

  İRADE-İ MİLLİYE

  GAYEY-İ MİLLİYE

  MÜCAHEDE-İ MİLLİYE

  HAKİMİYET-İ MİLLİYE

  BABALIK GAZETESİ

  ÖĞÜD GAZETESİ

  VARLIK GAZETESİ

  İSTİKBAL GAZETESİ

  SELAMET GAZETESİ ( Milli Mücadele lehine)

  GÜZEL TRABZON

  IŞIK GAZETESİ

  KARADENİZ GAZETESİ

  YENİ GİRESUN GAZETESİ

  GÜNEŞ GAZETESİ

  ORDU BUCAK GAZETESİ

  AHALİ (Samsunda çıkan Milli Mücadele dönemi gazetelerinden)

  AKSİSEDA GAZETESİ

  HİLAL GAZETESİ

  DERTLİ GAZETESİ

  TÜRKOĞLU GAZETESİ

  KÜRSİİ MİLLET GAZETESİ

  GAMLI GAZETESİ

  KÜÇÜK MECMUA GAZETESİ

  Türk Ulusal Kurtuluş savaşı basın tarihimizin 1 numaralı gazetesi İRADE-İ MİLLİYE gazetesi 14 Eylül 1919 da Mustafa Kemalin direktifleriyle açılıp, Mustafa Kemalin 18 Aralık 1919 tarihinde Anakaraya gelişine kadar tüm yazılarının Atatürkün direktifleriyle yazıldığı 1922 yılında matbaasının yanması ve İstiklal mahkemesince kapanan gazetedir.

  İradeyi Milliye istiklal mahkemesince kapatıldığı sıralarda 2 Mart 1921de GAYEY-İ MİLLİYE adı ile Maksud Azmi tarafından bir gazete daha çıkarıldı.

  23 Mart 1922de Hilmi Abidin ve Hayri Lutfi taraflarından MÜCAHEDE-İ MİLLİYE adıyla bir gazete çıkarıldı.

  Yazı işleri müdürlüğüne Recep Zühtünün getirildiği ilk sayısının 10 Ocak 1920 de 68* 100 edadlarında haftada iki defa olmak üzere fiyatı 3 kuruştan satılan HAKİMİYET-İ MİLLİYE diğer bir gazetedir.

  BABALIK GAZETESİ; 11 yıldır, haftada iki defa çıkan 5 Nisan 1921 de günlük y ayına başlayan ve Mustafa Kemali Samsundan Erzurumdan Sivas dan bu yana, Ankaraya kadar çizdiği çizgiyi izleye gelmiş, ulusal meclisin açılışını halka müjdelemiş, fırkacılık ihtiraslarının, küçük menfaatlerin daima üstünde kalmasını bilmiş, ileri fikirlerin baş savunucusu olarak ortaya açıkmış bir gazetedir. Başyazar ve Mesul Müdür, Samizade Süreyya dır. İstanbuldan kaçıp gelmiş, ateşli çok aydın bir genç olan Süreyya, bayrama rastlayan düşman taarruzunu da hesaba katarak, bayram şekerlerine harcanacak paranın orduya verilmesi için kampanya açtı. Başarılı da olmuştur..

  Türk ulusal Kurtuluş savaşı boyunca Babalık gazetesi bir çok ateşli gençlerde yer almıştır. SERVER (İskit) bunlardan biridir.

  ÖĞÜD GAZETESİ; Abdülgani efendinin sahibi bulunduğu matbaa ve Öğüd gazetesi önce Afyonkarahisarda kurulmuştur. 290ıncı sayıya kadar NASİHAT adı ile çıktıktan sonra bu adı almıştır.

  VARLIK GAZETESİ; doğunun tek gazetesi Albayrakın kapanmasıyla bütün doğu gazetesiz kalmıştı. Bunu gören Karabekir Paşa Sarıkamıştan ki askeri mabada derhal bir gazete kurmuş, Varlık adını verdiği bu gazete ile doğuya ses verilmiştir. Sair Feyzullah idaresinde çıkartılan bu gazetenin ömrü kısa olmuştur.

  İSTİKBAL GAZETESİ; CHPnin ateşli politikacısı ve milletvekili Faik Ahmet Barutçunun 10 Aralık 1918 de kurduğu bir gazetedir.

  1916 yılında Rus işgaline düşen Trabzon 1918 yılının son aylarında kutulunca, şehir yeniden uyanmıştı. Birinci dünya Savaşının patlamasıyla, hukuk son sınıftan askere alınan Faik Ahmet ( Barutçu) Trabzona baba ocağına dönmüş, Türk Kurtuluş hareketini destekleyecek bir gazetenin çıkarılması için arkadaşlarıyla anlaşmıştı. 10 Aralık 1918 de çıkan İstikbal haftada iki defa küçük boyda fakat savunduğu fikirler bakımından çok güçlü idi.o sırada Trabzon bir de Pontusçuların merkezi haline sokulmak isteniyor, şehirde birkaç Rumca gazete de çıkarıyordu. Erzurum kongresine dikilen gözler içinde en umutlusu İstikbalcilerin gözleriydi. 1920 de kendi kurduğu matbaada çıkan İstikbal 27 Ocak 1921 den itibaren günlük olmuş ve Türk zaferlerinin müjdelerini vermiştir. Gazete Türk Kurtuluş savaşı sonuna kadar yaşamıştır..