Mikro Diş Hekimliği

'Sağlıklı Yaşam' forumunda ZeuS tarafından 28 Eylül 2009 tarihinde açılan konu


 1. Mikro Diş Hekimliği - Micro Dentistry nedir?

  Mikro Dişhekimliği Nedir?
  Mikro Diş Hekimliği, diş çürükleri için yeni ve alternatif bir tedavi metodudur. Bu tedavinin temel amacı; çürüğü tamamen ortadan kaldırırken doğal dişten mümkün olduğunca az kayıp vermektir. Hava ile aşındırma (Air Abrasion) diyebileceğimiz bir metotla diş çürükleri temizlenir.

  Hava ile Aşındırma (Air Abrasion)

  Hava ile aşındırma (Air Abrasion), hava-toz karışımı bir spreydir. Basınçlı hava içerisine zımpara görevi görecek küçük partiküller yerleştirilip işlem yapılacak diş üzerine püskürtülür. Basıncı hassasça ayarlanabilen bir mekanizmayla çürüğün üzerine püskürtülen bu sprey diş çürüklerini temizler. Bu işlem ağrı hissedilmeden yapılabilir.

  Diş hekimliğindeki son gelişmelerle artık geleneksel tedavi metotlarını değiştirmektedir. Örneğin, kaviteyi matkapla oyma ve iğne ile uyşturma işlemi mikro dişhekimliği sayesinde çoğu durumda ortadan kalkmaktadır.

  Ağrısız Tedavi Nasıl Gerçekleşir?

  İçinde aşındırcı partiküller bulunduran hava-partikül karışımı sprey, oldukça hassas bir şekilde doğrudan çürük üzerine püskürtüldüğünden, ağrı duygusunu veren sinirleri minimum seviyede etkiler. Bu da hastanın ağrıyı hiç hissetmemesi veya çok az hissetmesi anlamına gelir. Geleneksel metotlarla yapılan dişhekimliğinde çürük, aeratör dediğimiz matkapla aşındırıldığında dişin sağlıklı kısmından da bir miktar kayıp kaçınılmazdır. Hava ile aşındırma (Air Abrasion-Abrasyon-Abrazyon) sayesinde ise dişin sağlıklı kısmından kayıp verilmez. Bu işlem özellikle çocuk diş tedavisinde iğne ve aeratöre gerek duymadan oldukça tatmin edici sonuçlar vermektedir.

  Kompozit Restorasyon

  Abrasyon ile çürük kazındıktan sonra, doğal görünümlü, dışarıdan farkedilemeyen kompozit dolgu ile diş doldurulur. Bu dolgu çok uzun ömürlü ve sağlıklıdır.
  alıntı
   


Similar Threads: Mikro Diş
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam beta mikrobu vücutta nereye yerleşir 3 Haziran 2011
Sağlıklı Yaşam beta mikrobu nasıl bulaşır 3 Haziran 2011
Sağlıklı Yaşam beta mikrobu nasıl geçer 3 Haziran 2011
Sağlıklı Yaşam Beta mikrobu tedavisi 3 Haziran 2011
Sağlıklı Yaşam Alveoler Mikrolitiazis 5 Ocak 2009