Mihrimah Sultanın Hayatı

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 3 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Mihrimah Sultan Kimdir
  Mihrimah Sultanın Biyografisi

  Mihrimah Sultan Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'ın sevgili kızıolarak dünyaya gelmiştir.
  Mihrimah Sultan 1522 yılında Topkapı Sarayında doğdu.Mihrimah yani Mihr-ü Mah Farsçada “Güneş ve Ayanlamına gelir..

  Mihrimah Sultanın doğumundan 2 yıl sonra da Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleymanın ölümünden sonra yerine geçecek olan diğer çocuğu II. Selimi dünyaya getirdi.Mihrimah Sultan Kanuni Sultan Süleyman Mihrimah Sultanı çok sever, bütün isteklerini yerine getirirdi. Mihrimah Sultan çok iyi yetişti ve çok iyi bir eğitim gördü. Mihrimah Sultan Babasıyla birlikte savaş meydanlarında görüldüğü söylenir.

  Mihrimah Sultan yaşamı boyunca devlet işlerinde çok söz sahibi oldu. Babasını Maltaya sefer düzenlemeye ikna etmek için kendi parasıyla 400 gemi yaptıracağına söz verdiği bile söylenir. Annesi Hürrem Sultan gibi Lehistan kralı II. Zygmuntla yazışmalar yaptı. Çok büyük bir servet sahibi oldu. 1540-1548 yılları arasında Mimar Sinana İstanbulun Üsküdar semtinde cami Üsküdar İskele Camii, medrese, ilkokul ve hastaneden oluşan büyük bir külliye yaptırdı. Ayrıca 1562-1565 yılları arasında gene Mimar Sinana İstanbulun Edirnekapı semtinde cami, çeşme, hamam ve medreseden oluşan Mihrimah Sultan Camii ve külliyesini yaptırdı.

  Annesi 1558 yılında öldükten sonra babasına annesinin oynadığı danışmanlık rolünü oynadı. 1566 yılında babası öldükten sonra yerine geçen erkek kardeşi II. Selimin saltanatı boyunca da danışmanlığını sürdürdü. Anneleri Hürrem Sultan ölmüş olduğu için kardeşi için adeta bir Valide Sultan rolünü oynadı.

  Mihrimah Sultan 1578 yılında yeğeni (erkek kardeşinin oğlu) III. Muratın saltanatı sırasında öldü ve babası Kanuni Sultan Süleymanın Süleymaniye Camiindeki türbesinde babasının yanıbaşında gömüldü.