Mihrimah Sultan Malkoçoğlu Bali Bey Aşkı Gerçek mi?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Ceylan tarafından 10 Şubat 2013 tarihinde açılan konu


 1. Mihrimah Sultan Malkoçoğlu Bali Bey Aşkı Gerçekte Var mı?


  [​IMG]

  Muhteşem yüzyıl dizisinde bu sıralar yeni bir aşk alevleniyor. Bir dönem saraydan uzak kalan Malkoçoğlu bali beye çocukluktan beri aşık olan Mihrimah sultanın bu aşkı tekrar depreşiyor.

  Her ne kadar Bali bey bu aşka karşılık vermese de son olarak sefere çıktığında ona kendisini unutmaması için bir hediye verecek kadar ileri giden Mihrimah sultanın hala bali beye aşık olduğu ortada. Özellikle de taşlıcalı yahya ile ilişkisini sonlandırmak ve onu unutmak isteyen Mihrimah Sultan Bali beyi bir kaçış olarak görüyor.

  Dizinin ileriki bölümlerinde bu aşkın da ilerleyeceği kesin. Peki tarihte böyle bir aşk var mı? Dönem tarihçilerinin çoğuna göre böyle bir şey ihtimal dahilinde değil. Çünkü Bali bey'in hareme girme izni yok ve dolayısıyla Mİhrimah Sultanı görmemiştir bile. Yahya bey aşkı gibi bu da senaryo gereği kurgulanmış bir durum.

  Bali Bey Osmanlı döneminin büyük devlet adamlarından biridir ve ikinci beyazıdın kızı ve uzun hasanın torunu Ahmet Göde Beyin kızı ile evlenmiştir. Hanımı iki taraftan da padişah soyundan gelmektedir...