Mihrimah Sultan Cami Ve Hikayesi

'Tarih Bölümü' forumunda Ezlem tarafından 4 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Üsküdar Mihrimah Sultan Cami

  Akıllara ziyan bir hesaplama ve MUHTEŞEM AŞK

  Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan on yedisine bastığında, iki kişi ...onunla evlenmek ister. Mihrimah, yani Mihrü Mah, Farsca’da “Güneş ve Ay” anlamına gelir. Kızla evlenmek isteyenlerin biri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa diğeriyse Mimar Sinan’dır.
  Padişah kızını Rüstem Paşa’ya verir.
  Koca Sinan evlidir, ellisindedir ve de Mihrimah Sultan’a deliler gibi aşıktır! Gerçi sevdiğine kavuşamamıştır ama, aşkını, olanca güzelliğiyle sanatına yansıtmıştır.
  Üsküdar’a, Saray’ın isteğiyle elbet, 1540 yılında Mihrimah Sultan Camii’nin temelini atar ve 1548’de bitirir. Camiyi yaparken, eserine sanki “etekleri yerleri süpüren bir kadının” dış çizgilerini verir.

  Derken, ilk kez padişah fermanı olmaksızın, Edirnekapı’da, pek kimselerin uğramadığı ıssız ama İstanbul’un en yüksek tepelerinden birine, ikinci bir eser yapmaya koyulur Mihrimah Sultan’a. Cami küçücüktür. Minaresi otuz sekiz metredir, bir adet incecik kubbesi üzerindeyse yüz 61 pencere, camiin iç güzeliğini aydınlatır. İçerdeki sarkıtlar ve minare kenarlarındaki işlemeler Mihrimah Sultan’ın topuklarını döven saçlarını anımsatır insana. İşte, aşka adanmış iki eser.

  Şimdi, gidin Edirnekapı ve Üsküdar’daki camileri aynı anda görebileceğiniz bi yer seçin. Ve 21 Mart’ta, yani geceyle gündüzün eşit olduğu günde seyreyleyin. Unutmadan, 21 Mart Mihrimah Sultan’ın doğum günüdür.

  Göreceğiniz manzaraysa şudur :

  Edirnekapı camiinin tek minaresi ardından tepsi gibi kıpkırmızı güneş batarken, Üsküdar’daki camiinin ardından ay doğar! Mihrü Mah eşittir Güneş ve Ay. Bu nasıl akıllara ziyan bir hesaplamadır; nasıl bir güzellik anlayışıdır ....


  Üsküdar Mihrimah Sultan Cami
  Üsküdar Mihrimah Sultan Cami.jpg


  Edirnekapı Mihrimah Sultan Cami
  Edirnekapı Mihrimah Sultan Cami.jpg
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Ağustos 2014
 2. TeŞekkÜrler ezlem
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Ağustos 2014
 3. Cevap: Mihrimah Sultan Cami Ve Hikayesi

  oley çok yaradı :)
   
 4. çok güzel allah nasip ederse yolum düşerse gelip ziyaret edecegim..
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Ağustos 2014
 5. arkadasım gece gunduzun esit oldugu gun 21 haziran degil mi?
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Ağustos 2014
 6. nerde bir aşk hikayesi var orda türk milleti, doğru mu yanlış mı hiç sorgulamadan inanıveririz, böyle bi hikaye yok uydurma tamamen, mimar sinan ın mihrimah ı gördüğü yok ki aşık olsun ki görse bile 50 sinde koskoca mimar 17 sinde bir kıza o gözle bakmaz, osmanlı edebine aykırı bi kere
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Ağustos 2014
 7. arkadaşlar bu hikaye gerçek !!!
  kanıtlanmış
   
 8. işime yaradı hoca sormuştu teşekkürler alkışlıyorum :f118::f118::f118::f118::f118::f118::f118: :f91::f91::f91::f91::f91: :f71::f71::f71::f71::f71::f71: :f77::f77::f77::f77: <3<3<3<3<3<3<3
   
 9. arkadaşlar Elif şafak ın kitabini okumadınız mi
  ustam ve ben de cihan adında mimar sinan in kalfası mihrimah a aşıktı.
  mimar sinan değil.
  lütfen iyice araştırın.
   
 10. Ne bilem olcmedimki?