Mihneti Kimdir, Mihneti Hayatı, Mihneti Biyografisi

'Biyografi' forumunda anniccha tarafından 8 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Mihneti Kimdir, Mihneti Hayatı, Mihneti Biyografisi, Mihneti Eserleri

  1929’larda, yani Harf Devrimi günlerinde Şenkaya’nın Gaziler (Bardız) köyünde ot biçimi, orak zamanı doğan Vehbi Polat, Emekçinin Türküsü adlı kitabında kendisini şöyle anlattır.

  "Azık çantasında bir ekmek, bir baş soğan, ya da bir yumurta ile mal-davar peşinde koşan tüm köylü çocukları gibi büyüdüm ben de. İlköğrenimimi köyümün ilkokulunda yaptım.Kars-Cilavuz Köy Enstitüsü’ ne girdim. 1948 yılında öğretmen oldum. 1958 yılına değin Karayazı ilçesinin köylerinde ve merkezde çalıştım. 1959 yılında askerlik görevimi tamamladığımda TOKAT'a bağlı Turhal ilçe merkezinde sürdürdüm öğretmenliğimi. 1965 yılında Tokat Merkez ilçeye bağlı Ortaköy ilkokulunda görevlendirildim. Dokuz yıl çalıştım bu köyde. Orta öğrenim çağına girmiş olan çocuklarım, kente taşınmamı gerektiriyordu. Bu nedenle verdiğim dilekçeler olumlu karşılanmıyordu. Bu nedenle 2 Aralık 1974 tarihinde emekliye ayrılmak zorunda kaldım."

  1975 yılında Ankara’ya göç etti. Şiirleri bestelendi ve birçok ünlü sanatçı tarafından seslendirildi. 6 Ağustos 1993 tarihinde aramızdan ayrıldı...


  Mihneti’yim değişmedim ne isem
  Kötülük bilmedim iyilik yasam
  Herkesi dost bilip fikrimi desem
  Sözüm batar ucu sivri biz olur


  Yayınlanmış eserleri:
  71’in iniltisi 1974
  Emekçinin Türküsü 1979
  Acı Anılar
  Atatürk’süz Olmuyor 1982
  İnsanca 1989

  alıntı